1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Tarıma süper destek verilecek
Tarıma süper destek verilecek

Tarıma süper destek verilecek

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, tarım sektörünün sorunlarını ortadan kaldıracak projelerin DP’de olduğuna işaret ederek, "DP’nin şahsında uygulayacağımız tarım politikası, dünyanın en verimli politikasıdır" dedi

A+A-

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Demokrat Parti’nin şahsında uygulayacakları tarım politikasının dünyanın en verimli politikası olduğunu kaydetti. Tarım kesimine ürün alım garantisi getireceklerini dile getiren Prof. Dr. Baş, 11 yıldan fazla başbakanlık da yapan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in belki de yaptığı yatırımların başında tarım politikası geldiğini kaydederek, şunları söyledi: "Demirel’in döneminde tarım köylüsü bayram yapıyordu. Ürününü rahat yetişitiriyordu, pazarlıyordu, kazanıyordu ve de geçiniyordu, para da tasarruf ediyordu.

İşte o gelenekten gelen bir tarım politikası var. Bizim modelimizdeki tarım politikası da ilave edilince dört başı mamur bir politikası ortaya çıktı. DP’nin şahsında uygulayacağımız tarım politikası, dünyanın en verimli politikasıdır. Yüce milletim şunu çok iyi bilsin ki, DP döneminde tarım kesimi cennet dönemini yaşayacak. Neden? Çünkü biz ona evvela ürün alma garantisi getireceğiz. Yetmedi, vatandaşlarımızın ürünlerinin yüzde 50 avansını 6 ay evvel vereceğiz. Misal veriyorum; şeker pancarı yetiştiriyor, kaç para tuttu 100 bin lira. 100 bin liranın 50 bin lirası 6 ay evvel onun cebinde olacak. Tohum toprağa atılmamıştır, ekilmemiştir, biçilmemiştir. 6 ay evvel parasını alacak, gidecek tohumunu, gübresini bütün noksanlarını tamamlayacak. İşçisiyle birlikte onu tarlasına ekecek. Ondan sonra devlet ürünleri satışa arzedecek. Neresi alıyorsa devletin ona ait bir birimi olacak. O birimde vatandaş malını satacak, sattığı günün akşamı cebine parası girecek. Böyle bir dönemi zaten bizim insanımız hasretle bekliyor."

Tarıma süper destek verilecek

Tarıma bugüne kadar olmadığı şekilde destek vereceklerini dile getiren DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "ABD yılda 50 milyar dolar tarıma destek veriyor. Avrupa Birliği, 100 milyar euro destek veriyor. Biz diyoruz ki stratejik üründür ama bir kuruş destek vermiyoruz. Bizim dönemimizde Allah nasip ederse, hem Avrupa’yı, hem de Amerika’yı aşan destekler verilecek. Bunda kimsenin kuşkusu olmasın. Köylünün faizleri tamamen silinecektir. Sen adamı almışsın köle ediyorsun, vatandaş ürününü satamıyor, toprağını satmaya başladı. Bu dönem inşaallah sona erecek. Vatandaşımız bir kuruş ödemeden sigortalı olacak, ürünü para ödemeden sigortalı olacak, ürünü piyasa bulacak. Onun için tarım kesiminde çalışan kardeşlerimiz, hayvancılıkla uğraşan arkadaşlarımız, bayram yapacaklar. Gün 12 Haziran sonrası DP iktidar dönemidir Allah’ın izniyle. Ben yüce milletime şunu ifade etmek istiyorum: milletimiz bize güvensin. Çok mükkemmel bir beraberlik oldu. İki kardeşin dahi bir araya gelemediği günde Türkiye’nin en köklü partisi, projesi en güçlü parti kadroları bir araya geldi. Plan isteniyor, proje isteniyor, program isteniyor hepsi burada. Taban isteniyor burada. Türkiye’de 17 milyon  aile (hane) var. Her ailede bir Demokrat Partili mutlaka var. En güçlü taban da DP tabanıdır diyoruz. Onun için iktidara hazırlanıyoruz. Milletimiz layık görürse ’bu hizmete varız’ diyoruz."