1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Tarlayı Sürdük “Lafı!
“Tarlayı Sürdük “Lafı!

“Tarlayı Sürdük “Lafı!

"Bu Trabzonspor'un teşvik eylemlerinin öğrenilmesi ile ilgili konuşmaydı"...

A+A-

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 19. duruşması görülmeye başlandı. Bu Gün Yaşananlar...
MAHKEME BAŞKANINDAN 'BİLET TEPKİSİ

Dinç'in bir telefon görüşmesindeki 'emanet' sözünün bilet anlamında olduğunu söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı, "Bilet desene o zaman. Niye bu kadar zorlamışsınız? Emanet falan demişsiniz. Niye bu kadar gizli konuşuyorsunuz? Biletse bilet yani" dedi.

Bu konuda söz alan Şekip Mosturoğlu da, "Konuşmada geçen 'emanet' kelimesi VIP biletidir. Kızımın 23 Nisan töreni olduğu için Şenman'dan almasını istedim. İşim olmasaydı ben alacaktım" diye konuştu.

"KİMİ ARASAM..."

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davaya, verilen 1 saatlik öğle arasının ardından devam edildi.

İlk olarak tutuklu sanık Haldun Şenman'ın çapraz sorgusu yapıldı. Sanık Şenman da iddiaları kabul etmediğini belirterek, "Tutuklu olmamın nedeni aslı astarı olmayan dedikodular. Herhangi bir telefon konuşmamda, 'Sorular bende, gelin vereyim' demiş miyim" dedi. Olgun Peker'in, "Ben senden soruları istedim mi?" sorusuna Şenman, "Hayır, olmadı" diye yanıt verdi. Transferle ilgili her türlü işleme baktıklarını belirten Şenman, "Sınavı yapmak ile biz yetkili değildik" dedi.

Şenman'ın ardından tutuklu sanık Sami Dinç'in çapraz sorgusu yapıldı. Dinç, "Ben kimi arasam bir şike şüphesi aranmış" diye konuştu.


ALİ KOÇ VE TRABZONSPORLULAR ARASINDA GERGİNLİK

Şike davasında duruşmaya verilen öğle arasında Fenerbahçeli yöneticiler ile Trabzonsponlu yöneticiler arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin, Fenerbahçe'nin eski asbaşkanı Ali Koç'un, duruşmadan notları twitter'da paylaşan bir kişiye tepki göstermesi üzerine başladığı öğrenildi.

Şike davasında duruşmaya verilen öğle arasında salondakilerin koridora çıktığı sırada Ali Koç, duruşmadan notları twitter'da paylaşan ve Trabzonsporlu olduğu öğrenilen kişinin yanına giderek, yalan yanlış bilgiler yazdığı iddiasında bulundu.

Bunun üzerine orada bulunan Trabzonspor kongre üyelerinden sanık Zeki Mazlum da Koç'a, "Siz neden karışıyorsunuz" karşılığını verdi. Bu ifadeler üzerine gerginlik çıktı. Koç ile Mazlum arasında itişme yaşandı. Avukatlar ve diğer yöneticiler araya girerek ikiliyi ayırdı. Taraflar arasında sözlü tartışma bir süre daha devam etti. Araya girenlerin sakinleştirmesiyle tartışma sona erdi.
SANIK İŞCAN: "AZİZ YILDIRIM İÇİN CANIMI VERİRİM"

Sanık Yusuf Turanlı da tahliyesini talep etti. Turanlı'nın ardından Bülent İşcan, "Bana sürekli bir arabayı soruyorlar. Böyle bir arabanın alınması ile ilgili benim alakam yok. 93 sanık ile ilgili konularla ilgili hiçbir görüşmem olmamıştır. Aziz Yıldırım'ı çok seviyorum. Canımı veririm onun için. Abim kendisi. Yuvam yıkıldı başkanım. Evimi sattım" ifadelerini kullandı. Duruşmaya öğle arası verildi.

AHMET ÇELEBİ: "ÖRGÜTÜ KABUL ETMİYORUM"

Kıratlı'nın ardından sanık Ahmet Çelebi dinlenildi. Aleyhine tek bir konuşmanın olmadığını belirten Çelebi, "Neden yatıyorum bilmiyorum. 3 Temmuz'a kadar işadamıydık. Bu kadar yattıktan sonra tahliye değil beraat istiyorum. Örgütü kabul etmiyorum. Örgüt üyeliğini de kabul etmiyorum. Aziz Yıldırım madem örgüt lideri, kombineden para alıyor, formadan para alıyor. Bu nasıl örgüt böyle" diye konuştu.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada sanık Ali Kıratlı dinlenildi.

Kıratlı, "Sabit aramadan görüşmeyi talep etmedim. Ben gizli saklı bir şey yapsam bu kadar konuşmam. 6 maç ile ilgili suçlanıyorum. Bu maçlarla ilgili bir sürü insanın adı geçiyor ama tutuksuzlar. Ben nasıl dosyanın hamalı haline geldim anlamıyorum. Ben cezaevinde cinlerle top oynuyorum. Gelirken onlara siz de tahliye olursanız ben ne yaparım dedim" dedi.

'ÖRTÜLÜDEN' LAFI KENDİ HESABIM

Mahkeme Başkanının, "Örtülüden para ver diyorsun. Nedir o?" sorusuna Kıratlı, "Ben kendim için para istedim. Kendi hesabımdan istedim. İlhan benim finansörüm" diye konuştu. Örgüt üyeliği iddialarını kabul etmeyen Kıratlı, tahliyesini talep etti.


KAZADA 3 KİŞİYİ ÖLDÜREN 5 AY YATTI

Ekşioğlu, "Cezaevinde ve buraya gelip giderken bazı olaylardaki sanıkları tanıdık. Adam yaralayan 27 gün kaldı. Bahisten geldi 119 gün yattı. Tecavüzden adam tutuksuz yargılanmış. Trafik kazasında 3 kişiyi öldüren 5 ay yattı gitti. Hepimizin çocukları var. Kızım okulu bıraktı. Bana soruyorlar 'sen naptın' diyorlar" diye konuştu.

Ekşioğlu'nun konuşması sırasında sesinin titrediği duyuldu. Ekşioğlu'nun ardından Ali Kıratlı söz aldı.

"ÖNCE DİNLEME YAPILDI SONRA ŞİKE ARANDI"

Ekşioğlu soruların ardından, "Sahada şike var deniliyor. Tespit edilir ve dinleme kararı ile fail bulunur normalde. Önce dinlenilmiş sonra şike bulunmaya çalışılmış. Ortada somut delil yok. Sadece telefon dinlemeleri var. 11 aydır tutukluyuz. Tutuksuz yargılanma hakkım olduğunu düşünüyorum. Transferde her yol mübahtır. Hatta eskiden adam kaçırma da vardı. Volkan Demirel ile ücret üzerine görüştüğümüzde aramızda büyük farklar oluştu. Bazı yöneticiler cebimizden verelim dediler. Bu da kayıtlara girmedi. Bazen böyle şeyler oluyor" dedi.

"MENAJERİ KASTEDİYORUZ"

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada sanık İlhan Ekşioğlu'nun çapraz sorgusu yapıldı.

Mahkeme Başkanı duruşmada Ekşioğlu ve Ali Kıratlı arasındaki Eskişehirspor maçından önceki bir telefon görüşmesini salonda dinletti. Ekşioğlu, "Alper Potuk ve Sezer Öztürk transferinde menajerlerine verilecek 250 bin Dolar para konuşuluyor" dedi.

Mahkeme Başkanının, "Birine 50 zam yaptım diyor Kıratlı. İkincisi oynuyor diyor. Bu konuşma ne anlama geliyor?" sorusuna Ekşioğlu, "Burada menajeri kastediyoruz oynuyor derken. Mecazı anlamda oynuyor lafı kullanıldı. Maç oynamak değil" diye yanıt verdi.

LUBE AYAR'A FIRÇA

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada Aziz Yıldırım'ın sekreteki Nurgül Ok, tanık olarak dinlenildi. Mecnun Otyakmaz ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, "Aziz Yıldırım'ın Lube Ayar'ı bir yazı nedeniyle fırçaladığı" yönündeki sözleri sorulan Ok, "Sözlerimi hatırlamıyorum" dedi.

Sonra mahkeme başkanı söz konusu konuşmanın ses kaydını dinletti. Bunun üzerine Ok, "Biraz Otyakmaz'ı yumuşatmak için de söyledim" dedi. Ok'un ardından gazeteci Lube Ayar, tanık olarak dinlenildi. Ayar, söz konusu görüşmenin nedenini attığı bazı tweetler olarak açıkladı. Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada Aziz Yıldırım'ın sekreteki Nurgül Ok, tanık olarak dinlenildi. Mecnun Otyakmaz ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, "Aziz Yıldırım'ın Lube Ayar'ı bir yazı nedeniyle fırçaladığı" yönündeki sözleri sorulan Ok, "Sözlerimi hatırlamıyorum" dedi. 

Sonra mahkeme başkanı söz konusu konuşmanın ses kaydını dinletti. Bunun üzerine Ok, "Biraz Otyakmaz'ı yumuşatmak için de söyledim" dedi. Ok'un ardından gazeteci Lube Ayar, tanık olarak dinlenildi. Ayar, söz konusu görüşmenin nedenini attığı bazı tweetler olarak açıkladı. Duruşmaya 15 dakika ara verildi.

ÖZAYDINLI'NIN TARTIŞMASI

Bu sırada Trabzonspor'un avukatının sorularına sinirlenen seyirciler oldu. Duruşmayı izleyen Fenerbahçespor Kulübü eski yönetici Murat Özaydınlı sesli şekilde sorulara tepki gösterdi. İzleyiciler arasında yer alan Trabzonlusporlu olduğu öğrenilen bir kişi de Özaydınlı'ya 'Sormayacak mı' diye tepki gösterdi. Özaydınlı da , "Bu adamlar 9 aydır tutuklu. Dön önüne" diyerek bağırdı. Duruşma salonundaki polis, Özaydınlı ile tartışan vatandaşı daha ileride bir yere oturttu. 

YAPILAN HER İŞTEN BAŞKANIN HABERİ OLUR

Avukatın, "Doğan Ercan'a 2 futbolcu için 100 bin Dolar avans verildi. Bu parayı kendi imkanlarımla verdim dediniz. Bu avanstan Fenerbahçeli yöneticilerin haberi var mı?" sorusuna Ekşioğlu, "Fenerbahçe sizden anladığım kadarıyla Trabzonspor'a benzemiyor. Yapılan her türlü işten yönetim kurulunun ve başkanın haberi vardır" yanıtını verdi.

'TARLAYI SÜRDÜK' LAFI UĞUR İÇİN

"Tarladaki işçilerin eğer ekim yaptıysanız" konuşmasının sorulması üzerine Ekşioğlu, "Bu Trabzonspor'un teşvik eylemlerinin öğrenilmesi ile ilgili konuşmaydı. 3 tarlayı sürdük ifadesi de benim uğurumdur" diye konuştu.

ŞAHISLAR KULÜPLERE PARA VERİR

Avukat Yılmaz'ın, "Ali Kıratlı ile konuşmanızda paradan bahsediyorsun? 250 bin Dolar aldınız mı parayı?" sorusuna Ekşioğlu, "Evet aldım" diye yanıt verdi. Bunun üzerine avukat, "Kulüpten 183 bin alacağınız var gözüküyor. Aradaki fazla para nedir?" şeklindeki sorusu üzerine, "Kulüplere şahıslar para verir. Bunlar bazen cari hesaplara yansımaz. Kaydedilmeyen para olabilir" dedi.

KONUŞMAM İŞ İLİŞKİSİYLE ALAKALI

Avukatın, "Ali Kıratlı ile yaptığınız görüşmede, 'İşçileri söyledik. Kırmızı kart, Metin'i düşün' gibi konuşmalar geçtiği görülüyor. Bu Metin kim?" sorusuna Ekşioğlu, "Bu ticari iş ilişkisiyle ilgili konuşmalardan bir tanesidir.Bu konuşmanın ne zaman yapıldığını hatırlamıyorum" dedi. Mahkeme Başkanı da, "Bursa şampiyonluğa aday bir durumda o konuşmanın tarihinde" şeklinde konuştu. 

POLİSİN TAKİBİ

Avukat Nusret YIlmaz'ın, eşinizle gittiğinizde "Polisi arıyorsunuz takip edildiğiniz için? Polis araba bize ait diyor. Emniyet tarafından yapılan takibi öğrendiniz yani?" demesi üzerine, Ekşioğlu, "Hayır. O gün o konuşmada ne dediğini anlamadım" diye konuştu.

İLHAN EKŞİOĞLU'NUN ÇAPRAZ SORGUSU

Aranın ardından Fenerbahçe yöneticisi sanık İlhan Ekşioğlu'nun çapraz sorgusu yapıldı. Trabzonspor Kulübü'nün avukatı Nusret Yılmaz'ın "3 Temmuz'dan önce dinlenildiğinizden şüphelendiniz mi?" sorusuna Ekşioğlu, "Bu konu ile ilgili olmadı. Kendi ve aileme karşı başka bir kişi tarafından böyle bir şey yapılabileceğini tahmin ediyordum" diye konuştu.
 

YILDIRIM'IN DOKTORU: ÖLÜM RİSKİ VAR

Aziz Yıldırım'ın avukatı Şeref Dede, "Cezaevinde yaşamını devam ettirebilir mi Aziz Yıldırım? Ölüm riski ne kadar?" diye sorması üzerine doktor Erkan, "Pankreas intihabı değerleri yüksek olan kişi hastanede olmalı. Bu ölümcül bir hastalık zaten. Hastane dışında kalmaması gerekir. Ölüm riski altındadır. Aziz Yıldırım'ın cezaevinde, pazartesiden cumaya kadar yüzde 20 ölüm riski bulunmaktadır" diye cevap verdi.

DENGE SORUNU VAR

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada Aziz Yıldırım'ın doktoru Serdar Erkan tanık olarak dinlenildi. Üroloji uzmanı olduğunu belirten doktor Erkan, "Pankreas intihabı nedeniyle hastaneye yattı. Pankreas değerleri yüksek şu an. İç kulaktan ya da beyinden kaynaklanan denge sorunu var" dedi.


BAŞKAN KABUL ETTİ

Mahkeme Başkanı salonda bulunan sanıklara Fenerbahçe'nin müdahillik talebi konusunda itirazı olup olmadıklarını sordu. Sadri Şener'in de aralarında bulunduğu sanıklar müdahillik talebine ilişkin itirazlarının olmadıklarını belirtti. Mahkeme, müdahillik talebi konusunda karar vermek için ara verdi. Mahkeme, aranın ardından Fenerbahçe'nin müdahillik talebini oy birliği ile kabul ettiğini açıkladı.

Aziz Yıldırım ile bazı sanık avukatlarının, dava dosyasında yer alan telefon dinlemelerine ilişkin ses kayıtlarının tamamının kendilerine verilmesi talebi de değerlendirildi. Mahkeme, ses kayıtlarının verilmesi talebini de 'özel hayatın gizliliği gerekçesiyle' reddetti.

F.BAHÇE MÜDAHİL OLMAK İSTEDİ

"Futbolda şike" iddiaları üzerine açılan davada Fenerbahçe Spor Kulübü davaya müdahillik talebinde bulundu. Fenerbahçe, müdahillik dilekçesinde suçtan zarar gördüğünü belirtti ve daya müdahil olmak istedi.