1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Taş atanlar arasında bir astsubay!
Taş atanlar arasında bir astsubay!

Taş atanlar arasında bir astsubay!

BDP heyetinin yarıda kestiği Karadeniz turuyla ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı.

A+A-

Taş atarken gözaltına alınanlardan biri astsubay çıktı. İzmir'de görevli olduğunu ve izinli geldiğini belirten Astsubay O.U. yapılan işlemlerin ardından askeri inzibata teslim edildi.

BDPmilletvekillerinin Karadeniz turunu yarıda kesmesiyle sonuçlanan olaylarda çarpıcı bilgiler ortaya çıkıyor. Samsun'da Türkiye Komünist Partisi binasının taşlanması sonrası polisin gözaltına aldığı kişiler arasında bir astsubay çıktı.

İzmir Gaziemir Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli olan ve izne geldiğini savunan Astsubay O.U. soruşturmayı yürüten savcının önüne çıkarıldı. Yapılan işlemlerin ardından O.U. askeri inzibata teslim edildi. Astsubayın Samsunlu olduğu bildirildi.

Polis, Sinop ve Samsun'da yaşanan olaylarda kitleleri yönlendirenin olupolmadığını araştırıyor. Her iki ilde de protestoların sosyal paylaşım sitesi üzerinden organize edildiği belirlendi.

KARADENİZ UYARISI YAPILMIŞ

Sinop'ta gözaltına alınan 14 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor. 4'ü lise öğrencisi 14 kişi arasında Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve CHP'lilerin bulunduğu öğrenildi. Samsun'da gözaltına alınan 50 eylemci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu arada AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş'ın BDP'yi Karadeniz konusunda uyardığı belirtildi.

BDP Grup Başkan Vekili HasipKaplan'a "Çözümsürecinde Karadeniz ziyaretiniz sıkıntılar doğurabilir. Provokasyonlar olabilir" dediği bildirildi. Kaplan'ın ise "Türkiye partisi olduğumuzu göstermek istiyoruz. Sadece bir bölgeye sıkışmış algısından kurtulmak istiyoruz" karşılığını verdiği ifade edildi.

DOĞU PERİNÇEK KAYGISI

BDP'nin stratejik hata yaptığını partinin ilgili organlarına aktaran Elitaş'ın, Kaplan'a 'ulusalcılarla birlikte hareket edecekler' bilgisini de sorduğu öğrenildi.

Elitaş'ın Kaplan'a 'Doğu Perinçek'le beraber bir şey yapıyormuşsunuz, doğrumu?' diye sorduğu Kaplan'ın 'Yok, o yanlış bir bilgi' cevabı verdiği bildirildi. Elitaş'ın provokasyon uyarısının ardından, zamanlamanın ve ziyaret edilecek bölgelerin yanlış olduğunu aktardığı gelen bilgiler arasında.

SÜRECE BALTA VURULABİLİR

"Karar vermişsiniz, keşke vazgeçseniz ama birileri kalkar bir şey yapar, siz demilletvekiliyiz diye dikleşirseniz yanlış sonuçlar ortaya çıkar.Birileri fırsat kollar, bu sürece balta vurur, dikkat edin" uyarısında bulunan Elitaş'a Hasip Kaplan'ın 'Tamam, dikkat edeceğiz' dediği ifade edildi.

BDP'nin ziyaretini iyi niyetli bir girişimolarak yorumlayanAKParti ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'e BDP'nin "Artık biz de Türkiye partisi olalım, barış sürecine katkımız olsun" taahhüdü verdiği öğrenildi.

'CHP yer tahsis eden cemevlerine dahi baskı yaptı'

BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Sinop'ta yaşanan olaylarda açıklamalarıyla etkili olduğunu ileri sürdüğü CHP'li Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül'den ilkesel olarak özür diledi. Önder, "Kanıtlayabildiğimizde tekrar gündemleştireceğiz" dedi.

Müzakere sürecini anlatmak üzere Karadeniz turuna çıkan BDP'li vekiller Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü, Sabahat Tuncel ve bağımsız Milletvekil Levent Tüzel, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Önder, CHP'li Sinop Belediye Başkanı Ergül'den, okudukları yerel gazeteye ulaşamadıkları için ilkesel olarak özür dilediklerini söyledi. "Yereldeki arkadaşlardan bilgi almaya çalıştığımızda kimi bu demecin Dikme, kimi Gerze belediye başkanlarına ait olduğunu söylüyor" diyen Önder, söz konusu yerel gazeteyi bağımsız milletvekili Levent Tüzel ile birlikte okuduklarını kaydetti.

Önder, şöyle devam etti: "Kendisi, 'gelişlerinden haberim olsaydı çay içirirdim' diyor. Yereldeki arkadaşlar, yer temini ile ilgili Başkan'dan iki kez randevu talep edildiğini ancak verilmediğini söyledi.

CHP'li Gerze Belediye Başkanı, bu randevuyu verdi ve 'ne işi var bu adamların kentimizde' diyerek heyeti refüze etti." Önder, CHP Merkez İlçe Yöneticisi Tayfun Ertem'in, BDP'li gruba taş atanları kışkırtanlar arasında yer aldığını tanıklıklar eşliğinde söyleyebileceklerini ifade etti.

Kurumsal olarak CHP'nin olaylara sessiz kaldığına dikkat çeken Önder, "Çorum ve Trakya'da CHP'li il örgütleri ve yöneticilerinin HKD toplantılarına karşı hasmane tutumu bize yer tahsis eden cemevlerini arayıp 'niye yer veriyorsunuz' şeklindeki baskıları bizler tarafından biliniyor.

Taş atan güruhun içinde CHP de var. MHP kurumsal ve örgütsel olarak böyle bir işin içinde değildi ama MHP'liler de vardı" dedi. Kürkçü, yaşadıklarını 'gladio ve özel harp operasyonu' olarak yorumlarken Tüzel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, milliyetçilikten söz edip, bu olaya değinmemesinin hayret verici olduğunu kaydetti.

CHP özür bekliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sırasında yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ın ve ''en küçük muhalefet partisinin sözcülerinin'' Sinop'taki olaylarla ilgili, gerekli inceleme yapmadan CHP'yi suçlama yarışına girdiklerini ifade etti.

Koç, ''CHP bu süreçte hiçbir eylemin içerisinde olmamıştır, hiçbir CHP'li de bu eylemlerin içerisinde yer almamıştır. Grup toplantısında ya da Sinop'taki olaylar sürecinde çeşitli medya organlarına CHP ve CHP'li belediye başkanımızla ilgili açıklama yapanların hem CHP'nin kurumsal kimliğinden hem CHP'li Sinop Belediye Başkanımızdan açıkça özür dilemesi gerekmektedir'' dedi.

AK Parti'li Yüksek: Zarar görmemeleri için çabaladım

BDP'nin hedefindeki isimlerden Dikmen Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Yüksek, "Zarar görmemeleri için çabaladım. Olayları CHP'liler çıkardı" dedi. Kargaşa sırasında sırtına darbe aldığını savunan Yüksek,

"Böyle bir özveride bulunurken, BDP'li Levent Tüzel'in iddiaları beni bir hayli üzdü. Kendisinden özür bekliyorum" diye konuştu.

Tarhan'in iddiası yargıda

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan'ın Sinop'ta çıkan olayların sorumlusu olarak gösterdiği AK Parti Boyabat Gençlik Kolları Başkanı Olcay Kargınıoğlu, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Kargınıoğlu, "Biz iktidar partisini temsil eden insanız. Benim bu süreçte partimin yükünü hafifletmem gerekirken, partime yük yükleyemem. Bizim alnımız ak. Bu konuda hiçbir ilişkim yoktur" diye konuştu.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ