1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tavuk dönerle ilgili çok önemli uyarı
Tavuk dönerle ilgili çok önemli uyarı

Tavuk dönerle ilgili çok önemli uyarı

İşte detaylar...

A+A-

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, bir şişin ortasında akşama kadar bekleyen tavuk dönerin renginin değişip bakteri ürettiğini belirterek "Tavuğun zehirlemesi insanı ölüme götürür" uyarısında bulundu.

 

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, vatandaşların alım gücünün düşmesiyle 'tavuk döner' olayının ortaya çıktığını belirtti. 2 liraya tavuk döner satılmasını eleştiren Yardımcı, şöyle konuştu:

 

"Tavuğun göğsünün kilosu 13 lira. Bugün 100 gram tavuk döner ve üzerine de ayran verdiği zaman 1.80 TL eder. 50 kuruş da ekmek, 2.30 TL. Peki kaça satıyorlar. 2 TL'ye satıyorlar. Peki bunun 30 kuruşu nerede? Bunun tüpü var, malzemesi var, sosu var. Maliyeti 2.5 TL olan 100 gramlık döneri, 2 TL'ye veriyorlar. Ne var bunun içinde? Bunu bir araştırsınlar, tahlil yapsınlar. Vatandaşların alım gücü az ama sağlık o kadar ucuz değil. Bu nedenle tavuk dönerlerin denetlenmesi gerekiyor. Tavuk döner diye bir şeyin olmaması lazım."

 

ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

 

Antalya'nın ikliminin sıcak olduğunu da kaydeden Osman Yardımcı, "Tavuk döner bir şişin ortasında akşama kadar beklediği zaman rengi değişir ve bakteri üretir. Tavuk zehirlemesi insanı ölüme götürür. Et zehirlemesi ise sadece hastanelik eder. Et dönerde de yanlış yapılıyorsa ona da karşıyız" dedi.

 

DÖNERE KATKI MADDESİ KOYUYORLAR

 

Döner ustası Özgür Deştioğlu, bazı tavuk dönercilerin ekmeğin içine 20-25 gram gibi miktarda döner koyduğunu belirterek "Vatandaşa döner verirken 100-150 gramın hakkını vermiyorlar. İçine marul, domates, soğan koyuyorlar" dedi.

 

Restoran müdürü Necip Çal ise, ucuza satılan tavuk dönerin içerisinde mutlaka katkı maddesi bulunduğunu belirterek kalitenin ucuza verilemeyeceğini söyledi.

 

Ucuza satılan tavuk dönerde deri bulunduğunu kaydeden Necip Çal, "Vatandaşlar döner yiyecekleri işyerinin temizliğine, titizliğine dikkat ettikleri kadar ürünün kalitesine de dikkat etmeli. Tavuk döner satanların da bildikleri, inandıkları firmalarla alışveriş yapmalarını öneriyoruz çünkü bir mekanın devam edebilmesi için bunlar şart. Tavuğun kilo fiyatına göre 100-150 gramlık tavuk dönerin 7-8 TL'den satılması gerekiyor" diye konuştu.