1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TBMM'de görüşmeler hararetli başladı
TBMM'de görüşmeler hararetli başladı

TBMM'de görüşmeler hararetli başladı

Ülke gündeminin hayli yoğun olduğu şu günlerde tatilden sonra TBMM'de yapılan ilk görüşmelerde BDP'li ile AK Parti'li milletvekilleri arasında tartışm yaşandı.

A+A-

Meclis'in ilk Genel Kurum toplantısı gergin geçti. BDP'nin Van depremiyle ilgili araştırma önergesinin ele alındığı kurulda, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, depreminin ardından bazı tedbirlerin alınmadığını öne sürdü ve bazı eleştiriler getirdi.

AK PARTİ SIRALARINDAN SATAŞMA

Üçer'e AK Parti sıralarından "kahramanlık yapma, yalan söylüyorsun" diye laf atıması üzerine Üçer, "Sayın Başkan ben bunu susturmasını bilirim. Sen yalan söylüyorsun. Kahramanlık görmek istiyorsan gel. İnsanların acısıyla dalga geçiyorsunuz. Asıl utanması gereken sen ve senin gibilerdir" dedi. Üçer, AK Parti sıralarına doğru bağırarak şöyle devam etti: "Bu tür düzeysiz sataşmalara eyvallahımız olmayacaktır. Bizim onurumuza kimsenin yönelme hakkı yoktur. Bütün Van halkını üç kağıtçılardan hesap sormaya davet ediyorum."

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Üçer'i ve laf atanları uyadı.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van depreminin ardından yapılan çalışmaları anlattı.

Genel Kurul'da, CHP ve BDP'nin grup önerileri kabul edilmedi.

SURİYE TEZKERESİ YARIN GÖRÜŞÜLECEK

İlk oturumu bu şekilde gergin geçen Genel Kurul'da yarın Suriye tezkeresi görüşülecek. Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı çıkarılan tezkerenin 1 yıllık süresi 4 Ekim'de doluyor.

Tezkere bazı değişikliklerle Genel Kurul'da ele alınacak. Tezkerenin değiştirilen metninde Suriye kaynaklı saldırılarda 71 Türk vatandaşının öldüğüne vurgu yapılırken, kimyasal silah ve kitlesel göç tehdidine de dikkat çekiliyor.

Suriye tezkeresi görüşmelerinin, geçen sene olduğu gibi, gizli oturumda yapılıp yapılmayacağı ise bilinmiyor. Ancak AK Parti'nin henüz bu yönde bir talebi olmadığı öğrenildi.