1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TCDD'nin gözü 100 milyar dolarlık pazarda
TCDD'nin gözü 100 milyar dolarlık pazarda

TCDD'nin gözü 100 milyar dolarlık pazarda

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde yapılacak 100 milyar dolarlık yatırımlardan pay almak istediklerini söyledi.

A+A-

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bir grup gazeteciyle Ankara-Eskişehir- Konya hattında hızlı trenle seyahat etti.

3 saate düşecek

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın alt yapısınınyüzde 95, üst yapısının da yüzde 45’inin tamamlandığını söyledi. Karaman, İstanbul’a hızlı tren seferlerinin başlamasıyla günlük 50 bin yolcunun yılda da 15 ila 20 milyon yolcunun taşınacağını, hızlı trende toplam yolculuk süresinin 3 saat olacağını belirtti.

2004’ten bu yana demiryollarında toplam 12 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 10 yıl içinde ise çeşitli finans yöntemleriyle 45 milyar dolar yatırım yapılacağını, böylece demir yolu ağının 12 bin km’den 25 bin km’ye ulaşacağını söyledi.

Karaman, 2020 yılına kadar dünyada demiryollarına 1 trilyon dolar yatırım yapılacağını, bunun 100 milyar dolarlık kısmının Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’nde olacağını belirtirken bu pazardan pay alabilmek için yeni bir danışmanlık firması kurma talebiyle Kalkınma Bakanlığı’na başvurduklarını bildirdi.

Uçaktan ucuz otobüsten pahalı

Süleyman Karaman, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın temmuz ayında inşaatının tamamlanacağını, 29 Ekim’de de ticari seferlerin başlatılacağını kaydederek, bilet fiyatlarının uçaktan ucuz, otobüsten pahalı olacağını, erken rezervasyonla fiyatın düşebileceğini söyledi.

Karaman, özel sektörün hızlı trene yakın dönemde girmesini beklemediklerini belirtirken “Kimsenin hızlı trene 40 milyon dolar yatırıp yolcu taşıyacağını sanmıyorum” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ