1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tehdide rest çekti!
Tehdide rest çekti!

Tehdide rest çekti!

Tehdide rest çekti!

A+A-

17-25 Aralık'tan bir ay önce Ekrem Dumanlı ve avukatlar imamı Şenel Somuncu, Erdoğan'a giderek dershanelerin kapatılmamasını istedi.

Talebi geri çeviren Erdoğan "Siz de zarar görürsünüz" tehdidi karşısında kapıyı gösterdi: Elinizde ne varsa ortaya koyun.

FETÖ'nün 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin sonrasında kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın, dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tehdit ettiği anlaşıldı. Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ tahkîkatında gözaltına alınan bir kişi, Dumanlı'nın Erdoğan'ı tehdit ettiğini; örgütün görüşme kurulundaki sözde ‘Türkiye avukatlar imamı' ‘Selman' ve ‘Selim' kod isimli Şenel Somuncu'nun kendi ağzından duyduğunu ifade etti. Firari Ekrem Dumanlı'nın Erdoğan'dan dershaneler ile ilgili olumsuz cevap almasından sonra FETÖ'nün 17-25 Aralık için düğmeye bastığı da itiraflar arasında yer aldı. Bu bilgileri Eskişehir ve Sivas'ta gözaltına alınan iki FETÖ mensubu avukat da doğruladı.

SOMUNCU ANLATTI

Örgütün sözde ‘Türkiye avukatlar imamı' Şenel Somuncu'nun, sözde ‘Eskişehir avukatlar imamı' Ali Sami ile 3-4 ayda bir görüştüğünü anlatan itirafçı FETÖ'cü, "2013'ün Kasım ayında Ankara'dan gelen Somuncu, hükümetle ters düştüklerini, dershanelerin kendileri için oldukça önemli olduğunu ve ilk defa bu nedenle Ekrem Dumanlı başkanlığındaki kurulun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini anlattı.

Dershanelerin kapatılmamasını istediklerini, yalnız olumlu cevap alamayınca Dumanlı'nın Erdoğan'a ‘Bundan biz zarar görürüz yalnız siz de zarar görürsünüz' tarzında ifadeler kullandığını ifade etti. Grupta bir soğukluk oldu. Bir arkadaş, ‘Kur'an okuyup namaz ve dua için geliyoruz. Başka amacımız yok siyaset siyasetçilerin işidir" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Somuncu, ‘Dershaneler bizim açımızdan oldukça önemli, beslenme kaynağımız' gibi ifadeler kullandı" şeklinde konuştu.

17-25 ARALIK İTİRAFI

Erdoğan ile Dumanlı arasındaki görüşmeye dair başka bir tanığının da ifadesine başvuruldu. Tanık ifadesinde , "2013'ün Kasım ayında, Hukuksal Bakış Derneği'ne davet edildim. Toplantıda Ali Sami'nin yanısıra Ankara'dan gelen ismini Selim olarak bildiğimiz bir kişi vardı. Toplantı sırasında son derece gergin olan bu kişi, ‘Artık Tayyip Erdoğan'la köprüler atıldı, kavga başladı. Taleplerimizi yerine getirmiyorlar' dedi. Ben de ‘ne isteklerimiz var?' diye sordum. Dershaneler ve MİT ile alakalı beklentilerimizi karşılamıyorlar, ancak bizim elimizde de dosyalar var' diyerek, Bilal Erdoğan ve bakan çocuklarının isimlerinden bahsetti" dedi.

İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI

İtirafçıların ifadelerinde FETÖ'nün sözde ‘Türkiye avukatlar imamı' olduğu ilk kez ortaya çıkan Şenel Somuncu, Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı'nca darbe girişimi sonrası başlatılan tahkîkatta yurtdışına çıkmaya çalışırken eşi ile beraber yakalanarak tutuklanmıştı.