1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tek seferde 11 milyon
Tek seferde 11 milyon

Tek seferde 11 milyon

Altın kaçakçılığı yaptığı iddia edilen Rıza Sarraf’ın bir bakana tek partide tam 11 milyon liralık rüşvet teslimatı yaptığı iddia edildi. İçinde 2 milyon euro, 2 milyon dolar ve 1.5 milyon lira bulunan bir bavul ve sırt çantasının bakanın oğlunun Ankara’d

A+A-

Rıza Sarraf’ın, adı soruşturmada geçen bir bakana tek partide tam 11 milyon liralık rüşvet teslimatı yaptığı belirlendi. İstanbul’dan alınan rüşvet parasının Ankara’ya kadar götürülüşü polis tarafından adım adım takip edildi. Sarraf’ın adamlarının her anı kameraya kaydedildi. Bakanın oğluna bir bavul ile bir sırt çantası içinde teslim edilen paranın dökümünde 2 milyon dolar, 2 milyon euro ve 1.5 milyon Türk Lirası’nın olduğu İstanbul Havaalını’nda tespit edildi.

BİR VALİZ BİR SIRT ÇANTASI

Tam 11 milyon liralık rüşvet parasını Sarraf’ın kuryeleri Ahmet Murat Öziş ve Mohammadsadegh Rastgarshıshehg(Sadık) 30 Ağustos 2013 günü teslim etti. Rüşvet parası Öziş tarafından İstanbul Fatih’te bulunan Orient Bazaar isimli iş merkezinden alındı. Girerken iş merkezinin ön kapısını kullanan Öziş, çıkışta arka kapıyı tercih etti. Bu sırada Sarraf’ın adamları Öziş ile İranlı Rastgarshishehg arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Rastgarshıshehg’in “Murat kaç valiz oldu 2 oldu mu” sorusuna Öziş’in “Bir tane valiz bir tane sırt oldu abi sırt çantası. 2 dolar 2 euro 1,5 TL abi” karşılığını verdi. Bir süre sonra Ankara’ya gitmek üzere ikili Atatürk Hava Limanı’nda buluştu.

X-Ray cihazından geçirilen valiz ve sırt çantası havalimanında görevli sivil polis memurları tarafından kontrol etmek için açtırılınca deste deste paralar ortaya çıktı. Bu sırada kayıt halinde olan polis kamerası bavulda desteler halinde 500’lük euro ve desteler halinde 100’lük dolarların olduğunu, sırt çantasında da desteler halinde 200’lük Türk liralarının olduğunu görüntüledi. Atatürk Havalimanı’ndaki polis memurunun “Burada ne kadar para var” diye sorması üzerine Öziş, “2 milyon euro, 2 milyon dolar ve 1,5 milyon Türk Lirası” karşılığını veriyor.BAYRAMDIR EURO KOYDUN MU?

Ankara’ya hareketten önce Rıza Sarraf, Rastgarshishegg’i arayarak bilgi alıyor. İkili arasında şu diyalog yaşanıyor:

Rastgarshıshehg: Kutu olmadı iki tane valizdir çoktur biliyorsunuz. Bir tane valiz bir tane sırt çantasıdır.

Sarraf: “Eurolar şeydir Zafer bayramıdır euro koydun mu?

Rastgarshıshehg: 2 tane euro 2 tane Dolar, 1,5 TL

Daha sonra Ankara’ya geçen ikiliden Rastgarshıshehg, bakanın evinin olduğu adrese gelince Sarraf ile yeniden temasa geçiyor. Rastgarshıshehg, “Ben burada bekliyorum kapıyı açmıyorlar” deyince Sarraf “9 dediler 8 i 10 dakika geçiyor. Onuncu kata gideceksin. Aynı apartmanda onuncu katta ayrı evdir. Sor K...’ın evi hangisi sor” karşılığını veriyor. Ve ardından buluşma sağlanarak teslimat gerçekleşiyor. Teslimat sırasında görüntü alınamıyor ancak teknik takibe takılan görşümeler teslimatın yapıldığını doğruluyor.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ