1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Teknik adam gelişmelerine bakış!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Teknik adam gelişmelerine bakış!

A+A-
‘YANAL’I TANIYAMADIK’

Kararlı, disiplinli , çalışkan bilirdik Ersun Yanal’ı. O yüzden tekrar takımın başına gelmesinde bir çoğumuz sakınca görmemiştik. Ancak tecrübeli teknik adam Trabzon macerasına yeniden başladığında hepimizi fena halde yanılttı. Çünkü eski Ersun Yanal’ın yerine; heyecanını kaybetmiş, çalışkanlığını yitirmiş, disiplin anlayışından eser kalmamış bir teknik adam çıkı verdi karşımıza. Gördüğümüz kadarı ile işine değil, aşkına odaklanan bir Yanal portresiydi bu! Hal böyle olunca, Yanal Hoca ile yaşanan ayrılık da kaçınılmaz olmuştur. Fakat yönetimin teknik adam konusundaki inanılmaz istikrarsız tavrı da son derece endişe verici boyutlara ulaşmıştır.

20 GÜN ÖNCE İŞ BİTMİŞTİ

Trabzonhaber.com.tr haber sitesi tam 20 gün evvel , ‘Ersun Yanal İle Yollar Ayrıldı! Şota Geliyor’ şeklindeki haber manşeti ile habercilikte müthiş bir gerçeği okurlarının önüne koymuştu. Kamuoyundan bazı kesimlerin haberi yalanlama çabaları sonuç vermeyecekti. Çünkü biliyorduk ki, olay gerçekti ve yaşanmıştı! Ve biliyorduk;

1-Ersun Yanal’ın özel yaşamına ayırdığı vakit ve takıma odaklanmayışı İbrahim Hacıosmanoğlu nezdinde affedilmeyecekti.
2-Ersun Yanal pahalı oyuncu transferleri beklerken, Hacıosmanoğlu daha ekonomik transferlerden yana tavır koyarak, teknik adamın isteklerini karşılama düşüncesinde değildi.
3-Hacıosmanoğlu sportif direktör Süleyman Hurma’yı tam yetki ile donatmış, kendisini can simidi olarak görmüş, Yanal’ın ‘ipinin’ çekilmesi noktasında ‘asla taviz verme’ demişti.

BELKİ DE EN ÖNEMLİSİ

Ve bir not daha…Başkanın sürekli zihninde yer alan ve kendisini üzen belki de en önemli bakış açısı da şuydu:
‘Aslında kaliteli bir kadromuz var. Ersun Hoca takıma kendisini veremediği için bu takımı ekip yapamadı. Hiçbir çaba sarf etmedi. Constant gibi kaliteli bir oyuncuyu tek çırpıda sildi.futbolcuyu kazanma gibi bir sorumluk taşımadı. Yabancıları iyi değerlendirmek için bir gayreti olmadı’!..
Süleyman Hurma sportif direktör yapılırken, Yanal ile yolların ayrılması bilinci zaten oluşturulmuştu. Tam yetki ile donatılan Süleyman Hurma göreve geleceği vakit, Hacıosmanoğlu ile yaptığı ilk görüşmede mevcut teknik adamla bu işin olmayacağını anlamıştı. Kısacası Süleyman bey işe başladığında Ersun Yanal ismi de tamamen silinmişti.

BENCE HAFİF KALIR

Şimdi Trabzonspor’un teknik adam koltuğuna büyük olasılıkla oturacak isim Şota Arveladze olacaktır. Görüşmeler çok önceden yapılmış olup, artık iş yalnızca resmiyete dökülecektir. Süleyman Hurma’yı severim. İşini iyi yapar ve bilgilidir. Fakat kanaatimce teknik adam olarak Şota tercihi hafif kalmıştır. Umarım yanılan biz oluruz. Dilerim haftalar ya da aylar sonra ‘Helal olsun sana Şota. Bizi Yanılttın’ diye yazabilmeyi Allah nasip eder bize. Bunu gerçekten çok ama çok isterim. Çünkü aksi, yani bugün düşündüklerimizin çıkması demek; ‘Vah Trabzonspor’a vah’ cümlesi ile eşdeğer anlama gelir ki Allah korusun.

KARAMSARIM ÇÜNKÜ…

Neden karamsarım? Çünkü Şota bana göre çok deneyimli değildir. Büyük takım tecrübesi yoktur. Çok kurnaz bir taktisyen ya da oyunu ‘müthiş okuyan’ özelliğine de sahip değildir. Önemli hiç bir başarısı yoktur. Hollanda futbolunun ‘nazik’ tarafını benimseyen bir anlayışa sahiptir. Bu sebeplerle Şota Arveladze konusunda ki tercihte karamsarlık yönüm çok daha ağır basmaktadır.

TEK UMUDUM…

Küçük bir umudum var. Belki Trabzonspor’umuzun başarısına hasret kaldığımız ve böyle bir beklenti içine girdiğimiz için duygusallık mı karışıyor düşüncemize bilmiyorum ama, hani belki Şota, o sevimli ve cana yakın tavırları ile oyunculara kendini sevdirebilir, ortaya tam bir arkadaşlık atmosferi çıkar, ekip ruhu yakalanırsa, kaliteli bir kadro birkaç galibiyetle alıp başını gidebilir. Bu noktadaki küçücük umutlarımın yeşermesi gerçekten hepimiz için muhteşem olur.

İSTİKRARSIZLIK
TELAFİSİZ SONUÇLAR DOĞURABİLİR

Trabzonspor yönetiminin teknik adam istikrarsızlığı konusunda ki anormal uygulamaları ise hiçbir mantığın kabul edeceği türden değildir. Düşünülmeden, danışılmadan alınmış acil kararlar ile yapılan teknik adam tercihleri istikrar yakalanamamasının başlıca sebebidir. İstikrarın olmayacağı yerde de başarının gelmesi mümkün değildir. Bu tür istikrarsızlıklar, yanlış icraatların en önemli göstergesidir ki telafileri kimi zamanlar mümkün de olmayabilir. Bazen takım, bazen kulüp, bazen yönetimler için tükenişi beraberinde getirir.O nedenle alınan kararlar, yapılan seçimler bir çok kez düşünülüp, tartışılıp, mantıkla atılmalıdır. Bugün yapılan Şota tercihi ile ilgili karamsar yönüm ağır basarken, yeni bir istikrarsızlığa şimdiden yelken açıp, ‘koca bir sezonu daha şimdiden kaybettik mi’ endişelerini yaşıyorum açıkçası. Oysa böylesi bir dönem için Mustafa Denizli tercihinin çok daha doğru, çok daha güvenli olacağını düşünmüştüm. Fakat tek yetkili Sportif Direktörümüz tercihini ‘Şota’ olarak yapmış bir kere. Artık konuyu uzatıp, bizim de bu saatten sonra Mustafa Denizli ya da başka bir isim konusunda irdeleme ve sorgulama yapmamıza da gerek kalmamıştır. Şota tercihi konusunda yanılma dileğimi tekrar edip, yaşananların Trabzonspor’a hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Umarım kayıp bir sezon yaşamak durumunda kalmayız…


Önceki ve Sonraki Yazılar