1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Telsizden kan donduran talimat
Telsizden kan donduran talimat

Telsizden kan donduran talimat

Telsizden kan donduran talimat

A+A-

İstihbarat raporlarına göre, terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan'ın sınırdaki teröristlerin geçişini bizzat yönettiği ve telsizlerden, "Korucuları gördüğünüz yerde öldürün" talimatları verildiği belirtildi.

 

Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Çevikcan bugünkü yazısında, terör örgütü PKK ile ilgili ilginç ayrıntılar paylaştı.

 

Terör örgütü PKK'nın uzun yıllardır kış başlamadan Irak'ın kuzeyindeki kamplardan militanlarını Türkiye'ye soktuğunu ve kış üslenmesine geçtiğini hatırlatan Çevikcan, "TSK'nın taarruz konseptinin ilk hedefi örgütün kış üslenmesi yapmasını önlemek. Bu nedenle operasyonların odağında PKK'lıların geçiş güzergâhlarının bulunduğu Hakkâri bölgesi var" dedi.

 

Dağlıca, Çukurca başta olmak üzere sınırdaki bazı ilçeler, Kaletepe gibi kritik sızma alanlarında yoğun bir mücadele yürütüldüğünü söyleyen Çevikcan, "Savaş uçaklarının yanı sıra silahlı İHA'lar da operasyonlarda etkin kullanılıyor. PKK, verdiği ağır kayıplara rağmen Irak'ın kuzeyinden sürekli militan takviyesi yaparak sınırdan sızmaya çalışıyor" dedi.

 

Türkiye içindeki teröristlere silah ve mühimmat taşınması, kış üslenmesi için yeterli sayıda teröristin Türkiye'ye sokulmasının örgüt için önemli olduğunu hatırlatan Çevikcan, "Şu ana kadar bölgede yapılan operasyonlarda 326 PKK'lı etkisiz hale getirildi. Yüksekova'da 51, Çukurca'da 249, Şemdinli'de 26 militanını kaybeden PKK, buna rağmen bölgeye militan takviyesini sürdürüyor" dedi.

 

ELEBAŞI MURAT KARAYILAN DA SINIRDA

 

"İstihbarat birimlerinden gelen bilgilere göre, örgütün silahlı teröristlerini yöneten Murat Karayılan, bölgeden Türkiye'ye sızma yapılmasına özel önem veriyor" diyen Çevikcan, "Kayıplara rağmen ısrarın nedeni, buradan sızacak militanların kış üslenmesinin hayati önemde bulunması. Gelen istihbaratlar, Karayılan'ın Kandil ile Avaşin-Basyan bölgesi üzerinden sıkça sınıra geldiğini, burada 3-5 dakika kalarak hem durum tespiti yaptığını hem de ağır kayıplar veren militanlara telsizle moral verdiğini gösteriyor" dedi.

 

İstihbaratların, terör örgütü PKK'nın bölgedeki korucular üzerinde de psikolojik etki oluşturmayı hedeflediğini ortaya koyduğunu söyleyen Çevikcan, "Koruculara, PKK'lılara ateş açmamaları durumunda asla hedef olmayacakları, asıl hedefin kendileri olmadığı yönünde sürekli haber gönderiliyor. Ancak telsizlerden verilen talimatlar bunun aksi yönünde" dedi.

 

KAN DONDURAN TALİMAT

 

Telsizlerden korucuların görüldüğü yerde öldürülmeleri talimatları yağdırıldığını söyleyen Çevikcan, "Halen Irak'ın kuzeyinde bin 800 civarında PKK militanı olduğu belirtiliyor. Bu militanların ağırlıklı olarak örgütün yeni kadrolarından olduğu da tespit edilmiş durumda. Türkiye tarafından bölgeye geçişler de var. Daha geçen hafta bölgede üç kadın terörist, Irak'a geçmek isterken yakalandı. Askerin bir görevi de PKK'ya bölgeden yeni katılımları engellemek" dedi.