1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TEOG'da önemli uyarı
TEOG'da önemli uyarı

TEOG'da önemli uyarı

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında lise tercini yapacak öğrenciler için Ankara'da oluşturulan 125 tercih komisyonunda, öğrencilere 2 aşamalı tercih danışmanlığı hizmeti verilecek.

A+A-

Komisyon öğretmenlerince önce okul tür ve bölümleri tanıtılacak, velilerden bu okulları ziyaret etmeleri istenecek, ardından tercih danışmanlığı verilecek. Böylece öğrenci ve velilerin bilinçli tercihte bulunmaları sağlanacak.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, yaptığı açıklamada, MEB'in direktifiyle bu yıl lise tercihlerinde danışmanlık hizmetinin verilmesi için 81 ilde tercih danışmanlığı komisyonlarının çalışma yürüteceğini bildirdi.

Bu hizmetlerin sunulabilmesi için biri Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünde olmak üzere, çeşitli ilçelerde 125 eğitim bölgesinde öğrenci ve velilerin erişimini kolaylaştıracak bölgelerde komisyonların oluşturulduğunu aktaran Bozkurt, 360 öğretmenin komisyonlarda görev yapacağını belirterek, "Neredeyse her mahallede bu komisyonları açtık diyebiliriz. Öğrencilerimizi, bilinçli tercih yapmaları için bu komisyonlara davet ediyoruz" dedi.

Okulları ziyaret etmeleri istenecek

Komisyonlarda görev alacak öğretmenlere, rehberlik ve araştırma merkezleri (RAM) tarafından TEOG rehberlik uygulamaları eğitimi verildiğini anlatan Bozkurt, RAM'ların tercih danışmanlığı sürecinde, komisyonların kullanacağı broşür, afiş, el kitapçığı gibi dokümanlar hazırladığını ifade etti.

Oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonlarının adres ve iletişim bilgilerinin okullar ve RAM'lar tarafından web sayfalarında yayımlandığını belirten Bozkurt, afişlerin okul, rehberlik ve araştırma merkezi, halk eğitim merkezi, park, cami, pazar yeri gibi 8'inci sınıf öğrenci ve velilerinin kolay erişebileceği yerlere asıldığını, broşürlerin dağıtıldığını aktardı.

Bozkurt, komisyonlarda 2 aşamalı tercih danışmanlığı hizmeti verileceğini vurguladı. Velilerin komisyonlara randevu alarak ya da randevusuz gelebileceğine işaret eden Bozkurt, velilere öncelikle öğrencilerin sınav sonuçlarına uygun, okul tür ve bölümlerinin tanıtılacağını, tercih yapacakları okulları ziyaret etmelerinin önerileceğini söyledi. Bozkurt, ikinci aşamada ise tekrar çağrılacak veli ve öğrencilere tercih danışmanlığının yapılacağına dikkati çekti.

"Sorunları en aza indirmek istiyoruz"

Erol Bozkurt, TEOG sürecinden önce RAM'larda oluşturulmuş kurulların özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin bireysel özellikleri, yetersizlik türü ve dereceleri de dikkate alınarak akademik başarı düzeyleri belirlenmiş, veli ve öğrencilere uygun ortaöğretim kurum ve bölümü ile ilgili tavsiyelerde bulunulduğunu bildirdi.

Veli ve öğrencilerin tavsiye edilen okulları ziyaret etmelerini önerdiklerine işaret eden Bozkurt, "Böylece özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin uygun okul ve bölümleri tercih etmeleri yönünde danışmanlık yapılarak, yerleştikleri okullarda alan ve bölüm seçimi yaparken yaşanacak sorunların en aza indirilmesini hedefliyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Bozkurt, TEOG puanı olan, kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler, ayrıca TEOG puanı olmayan ve kaynaştırma eğitimi alan öğrenciler için en uygun eğitim ortamına yerleştirilmeleri için de danışmanlık hizmeti verileceğini kaydetti.