1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Terör elebaşısı 20 bin euro istiyor!
Terör elebaşısı 20 bin euro istiyor!

Terör elebaşısı 20 bin euro istiyor!

O dava bugün başlıyor!

A+A-

 İmralı Adası'nda hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan Yunanistan'a, kendisini Türkiye’ye iade etmesinden dolayı açtığı tazminat davası bugün başlıyor. Öcalan Yunanistan'dan 20 bin 100 euro istiyor.

Abdullah Öcalan'ın, kendisini Türkiye'ye iadesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan'a, Ekim 2008'de açtığı tazminat davası bugün başlıyor.

Öcalan, avukatlarının Yunanistan hakkında açtığı idari ve tazminat talepli davada 20 bin euro istiyor. Öcalan'ın Yunan hükümetinden ‘yanıltıcı vaatler' aldığını iddiasıyla açtığı dava, Atina İlk Derece İdare Mahkemesi'nde görülecek.

Avukatlarının mektup aracılığıyla ulaştığı Öcalan, "Mutlak tecrit koşullarında sağlıklı bir savunma geliştirmem mümkün değil" diyerek yanıt vermişti.

ÖCALAN'I TEMSİLEN ATİNA BAROSUNDAN AVUKAT KATILACAK

Davaya, Öcalan'ı temsilen Atina Barosu'ndan avukat Yannis Rachiotis katılacak.

Dava öncesinde hazırlıklarını tamamlayan Asrın Hukuk Bürosu avukatları mahkemeye avukat Rachiotis aracılığıyla dönemin tanıklarının ifadelerini sundu.

"YUNANİSTAN SUÇLU DİYEMEYİZ"

"Hürriyet'te yer alan habere göre, Öcalan'ın avukatları Cengiz Çiçek ve Ebru Günay, şunları söyledi:

"Öcalan'ın teslim edilmesinden sadece Yunanistan sorumlu değildir. Bir tek Yunanistan suçlu diyemeyiz. Bu dava ile Öcalan'ın yakalanması ve Türkiye'ye götürülmesine başka ülkelerin de karıştığını kanıtlamak istiyoruz. Öcalan bize bir görüşmemizde, büyük güçlerin Ortadoğu'daki planları için kendisini engel gördüklerini söylemişti; ‘Planlarını bozuyorum. Bunun için de Kürtleri ortadan kaldırmak istiyorlar' demişti. Büyük güçlerin planları, Türkiye ile Yunanistan'ın birbirlerine yaklaşmaları ve aralarındaki gerginliğin azalmasını da hedefliyordu." Avukat Mahmut Şakar ise davayı kazanmaları halinde Öcalan'ın tazminatı bir Yunanistan hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.