1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teröristi bakın nasıl durdurdu!
Teröristi bakın nasıl durdurdu!

Teröristi bakın nasıl durdurdu!

Yaralı kahraman!

A+A-

 TUNCELİ’de PKK'lı teröristlerin halı sahada futbol oynayan polislere yönelik silahlı saldırısında komiser Cem Kerman ile eşini izlemeye gelen öğretmen Nilay Turan Kerman'ın şehit olduğu ve 8 polisinde yaralandığı saldırıda yaralı bir polisin PKK'lı teröristin üzerine atlayarak üzerindeki el bombalarını atmasını önlediği ortaya çıktı.


Teröristin el bombasını atmasını canı pahasına önleyen polisin dah abüyük bir faciayı önlediği belirtildi.Tunceli'nin Munzur Mahallesi'nde dün saat 21.40 sıralarında üzeri kapalı halı sahada futbol maçı yapan polislere PKK'lı teröristler, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi. Sahada 12’si futbol oynamak için, ve 3'ü de koruma görevi yapan polislerin üzerine açılan yaylım ateşinde, komiser Cem Kerman ve öğretmen eşi Dilay Turan Kerman'ın şehit oldu. Saldırıda 1’i ağır 8 polis memuru da yaralandı.


11 GÖZALTI


Saldırının ardından Munzur Vadisi’nde başlatılan operasyonlar devam ederken, Sütlüce ve Güleç Köyü kırsalında insansız hava araçlarının verdiği koordinatlar doğrultusunda Tunceli 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan bölgeye özel birlikler sevk edildi. Şehir merkezinde polisin operasyonunda ise se 11 kişi gözaltına alındı. Teröristlerin ilk ateşinde şehit olan Tunceli Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi'nde görevli polis memuru Cem Kerman ve öğretmen eşi DilayTuran Kerman'ın naaşları Malatya’da yapılacak törenin ardından, memleketlerine uğurlanacak.


Saldırı sırasında ağır yaralanan ve Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırılan Polis memuru Şehit Mehmet Yalçı’nın sağlık durumunun ise, ciddiyetini koruduğu öğrenildi.


PKK’LI TERÖRİST: SİZDEN BİRİYİM


PKK’lı teröristlerin dün gece Tunceli kent merkezindeki saldırısının detayları da ortaya çıktı.


Saldırıyı 4 PKK’lının sivil bir otomobil ile gerçekleştirdiği belirlendi. 12 polis sahada top oynarken, 3 koruma polisi de sahanın kenarında maçı izledi. Bu sırada bir PKK’lı terörist sivil kıyafetlerle silahsız olarak sahanın kenarına kadar geldi. Durumundan şüphelenen bir polis memurunun, 'Sen kimsin" sorusuna terörist, 'Sizden biriyim' cevabını verdi. Bu sırada, halı sahanın etrafında gizlenen ve üzerinde askeri kıyafet bulunan diğer iki terörist ise, polisleri uzun namlulu silahlarla yaylım ateşine tuttu.


YARALI POLİS CANI PAHASINA ARKADAŞLARINI KORUDU


Kargaşadan faydalanan sivil giyimli PKK’lı ise, sahanın içine girmeyi başardı. PKK’lı üzerindeki el bombalarını patlatmak istediği sırada, yaralı bir polis memuru PKK'nın üzerine atladı. Polis memuru, kurşun yarasına rağmen el bombalarını patlatmak isteyen PKK’lı teröristin ellerini tutarak bombaları atmasını engelledi. Boğuşma sırasında yaralı polis memurunun elinden kurtulan ve bombaları patlatmak isteyen PKK’lı, başka bir polis memuru tarafından vurularak öldürüldü.


Şehir merkezinde polislere yönelik saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı grubun kaçışını kolaylaştırmak için ise, başka bir grup PKK’lı grup, kent merkezini saran yüksek tepelerde nöbet tutan özel harekat timlerine saldırı da bulundu.


PKK’lı teröristlerin, 3 Eylül’de Tunceli merkeze bağlı Çılga köyü kırsalında 2 askerin şehit olduğu saldırının ardından telsiz görüşmelerine ağırlık verildiği de tespit edildi. Şehir merkezine yakın Sütlüce, Dedeağaç ve Gökçek Köyü civarında 3 ayrı PKK’lı grubun telsiz görüşmesi yaparak, eylem hazırlığı içinde olduğu saptandı. Güvenlik birimleri telsizsiz görüşmelerinden PKK’lı töreristlerin Gökçek yada Sütlüce Jandarma Karakollarına baskın yapabilecekleri ihtimali üzerine, her iki karakola da takviye özel birlikleri gönderildi.


Tunceli'de güvenlik güçleri kaçan PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için operasyonlarını sürdürüyor.