1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Teşekkürler dev adama, kurtar bizi UEFA!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Teşekkürler dev adama, kurtar bizi UEFA!

A+A-
Trabzonspor- Çay-Kur Rizespor maçında elde edilen farklı skordan ziyade görülmesi gereken en önemli şey, Bordo Mavililerin alt yapı gerçeğiydi. Yetmişli yılların başında  ekonomik sıkıntılar nedeniyle, mecburiyetten kendi gençlerine sarılan Trabzonspor’un, ligde uzun süre gerçekleştirdiği devrimler göz önüne alındığında, ve şu anki potansiyeli gördükten sonra  şahsen benim UEFA’dan tek dileğim var…
 
Çay-Kur Rizespor’un amatör bir takımı andıran görüntüsü karşısında, gençlerden kurulu Trabzonspor’un,fırtına  gibi estiği bir maça şahit olduk. Oyun kontrolünü tamamen elinde tutan ve maçın her bölümünde üstünlük kuran Trabzonspor’un, sezonun en farklı galibiyetine imza atması, böyle bir görüntüde son derece normaldi. Fakat bugünkü maçtan bir kez daha çıkarılması gereken en önemli ders,  ‘kendi alt yapı gerçeğini’ hatırlamak olmalıdır. Ramazan ve Muhammet Beşir’le umutlarımız yeşermişken, Sadi Tekelioğlu’nun söylemi ile ‘Çok daha etkili gençlerimiz de var’ cümlesinin manasına, bugün çıplak bir gözle şahit olduk. Yusuf  Yazıcı, kırk yıllık tecrübeli bir maestro gibi  maça damga vurdu.  Savaş, ilk maçında kaliteli bir oyuncu olduğunun sinyallerini verdi. Semih asla sırıtmadı. Demek ki gerçekten Trabzonspor alt yapı kurmayları,  boş durmamış,  önemli şeyler üretmiş! Küçük dev adam Sadi Tekelioğlu’na bir Trabzonspor taraftarı olarak teşekkür ediyorum. Özü ve sözü bir olan, babacan tavırlı Tekelioğlu, kendisine üç yıl önce verilen ‘tek yetkili’ unvanının hakkını fazlası ile verdiğini gösterdi.  Yıllardır alt yapıda saltanat kurup laf üretenlere inat, futbolun atom karıncası Sadi Hocanın; sistemli, araştırmacı, disiplinli alt yapı çalışmaları bugün hepimizin umutlarını yeniden yeşertmiştir. Yıllardır yabancılara, hatta ligimizin sıradan oyuncularına akıtılan milyon dolarların hep boşa atıldığını gördükçe,  bugün alt yapıdan yeşeren filizlerin çok daha büyük bir mana taşıdığını görmek zor olmasa gerek.  Serdar Bali’nin tabiri ile ; ‘Trabzonspor gerçeği ekonomik sıkıntılardan doğmuştur. Bize inandıkları için değil, para olmadığından alt yapıya sarılıp, kendi öz evlatlarına şans veren büyüklerimize biz de şampiyonluklar hediye ettik’  sözlerinden hareketle, şimdi ben de şöyle diyorum!İnşaallah UEFA, Trabzonspor kulübüne mali kriterlerdeki  yetersizliği sebebi ile en az üç yıl, transfer yasağı koyar. Ya da sınırlı transfer yasağı getirir. Çünkü böyle bir yasağa bağlı zorunluluk, kanımca alt yapıdan fışkırmak isteyen bu gençlere daha fazla şans verilmesi, ekonomik olarak savurganlığın önüne geçilmesi, art niyetli ‘cep’ düşkünü tiplerin, kulübün etrafından uzaklaşması anlamına gelecektir. Belki Trabzonspor bu sayede küllerinden yeniden doğacaktır!
 
Trabzonspor yönetiminin bu zamana kadar ki izlediği gel-git türünden tutarsız politikaları,  gelecekle ilgili ümit vermese de, sayın Muharrem Usta’nın en azından  şampiyonluk söylemini bir yana koyup, ekonomiyi düzeltme adına büyük hamleler yapabilmesi gerekir.  Saha anlamında ise ne bir yabancı teknik adama milyon dolarlar vermek, ne de uçuk rakamlara oyuncu almak gerekir! Belki bir iki, bilemediniz üç takviye yapıp, takımı Mustafa Reşit Akçay’a teslim etmelidir. Fatih Tekke, sportif direktör olmalıdır. Alt yapının başında aynı görev ve yetki ile Sadi Hoca ile devam etmelidir. Bizim de naçizane tavsiyelerimiz bu yöndedir.
Önceki ve Sonraki Yazılar