1. HABERLER

  2. SPOR

  3. TFF'nin kararına kim ne dedi?
TFF'nin kararına kim ne dedi?

TFF'nin kararına kim ne dedi?

Şikeye yeşil ışık...

A+A-

Şike soruşturmasında merakla beklenen karar açıklandı. Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, soruşturmada iddianamenin bekleneceğini, 52 kişinin PFDK'ya sevk edildiğini söyledi.

TFF'nin kararına ilk tepkiler ise şöyle:  

Ertuğrul Özkök (Hürriyet Gazetesi Yazarı): Bence bu makul bir karardır.  TFF'nin alabileceği başka bir karar yoktu. Keşke TFF iddianame yerine mahkeme kararını bekleselerdi. Gazetelerden okuduğum bilgilere göre federasyon kendilerine verilen belgelerde şike ile ilgili kesin bir yargıya varma hakkını kendisinde görmemiş. Sonuç olarak iddianame insanların suçlu olduğuna dair bir yargı karar değildir. Sadece iddianamedir.

Altan Tanrıkulu (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı): Aşağı yukarı beklenen bir gelişmeydi. Verilecek daha ağır bir cezanın karşılığının olup olmadığı henüz mahkemelerde kesinleşmedi. Bu karar aynı zamanda Türkiye’deki tüm özel kuruluşların hukuka karşı daha saygılı olunması gerektiğinin bir göstergesi. 

Hakan Ünsal (Hürriyet Gazetesi Spor Yazarı): Türkiye Futbol Federasyonu elindeki en büyük koz Etik Kurulu'nu kullanarak topu taca attı. Federasyon bu tutumuyla üstündeki yükü attı. 

İsmail Er (Hürriyet Gazetesi Spor Muhabiri): Verilen bu karardan memnunum. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar göreve gelir gelmez kucağında bomba buldu. Bugüne kadar üstlendiği günahları buraya kadar tahammül edebilen Aydınlar, böyle bir zor kanunla inanılmaz savaştı. 

Şansal Büyüka (Maraton Programı Yapımcısı): Türkiye Futbol Federasyonu savunma hakları kullanılmadan kesin bir karar almayışını  normal karşılıyorum. Ancak savunma hakları kullanıldıktan ve dosya üstündeki gizlilik kararı kalktıktan sonra sanıyorum ki gerçekçi bir karar alınabilecek. Bu kararlara da taraftar duygularıyla değil, hukuka ve kurallara saygı içinde bakmamız gerekecek.

Gökmen Özdenak (Telegol Programı Yorumcusu): Türkiye Futbol Federasyonu'na yeni olmasına rağmen bir an önce görevi bırakmalarını tavsiye ediyorum. Bu kadar korkak bir karara imza attılar. Bundan sonraki periyotta UEFA'dan daha sert, dayak gibi cezalar gelecektir. Bunun sebebi de yüreği olmayan bir federasyonun aldığı bu korkak karardır. Hatırlatmak isterim ki yürek yalnız organ değildir.

Ömer Güvenç (Lig Tv Muhabiri, Vatan Gazetesi Spor Yazarı): Herkesin beklediği bir karardı. Bu karar uzatıldıktan sonra böyle bir kararın çıkacağını neredeyse bilmeyen yoktu. Şike soruşturması 3 Temmuz'da başladı. Bugün TFF Başkanı'nın açıkladığı karar aslında şike soruşturmasından 2 yıl sonra verilmeliydi. Yani ligin şampiyonu Fenerbahçe tescillenir, lige belirlenen tarihte başlanılır ve mahkemenin sonucu beklenilirdi.

Turgay Demir (Fotomaç Gazetesi Yazarı): Bu zamana kadar bu olayın üzerine çok sert gittim. "Fenerbahçe mi küme düşecek, TFF mi?" demiştim. Federasyon küme düştü. Türkiye'de iyiler vardır kötüler vardır. Bu açıklamadan sonra kötüler kazanmıştır. Türkiye'de şikeciler vardır, masumlar vardır. Şikeciler kazanmıştır. Bu açıklamayla Federasyon Türk futbolunun anahtarını şikecilerin eline teslim etmiştir.

Tunç Kayacı (Fanatik Gazetesi Spor Yazarı): Herkes kesinlikle buraya beklenti içinde geldi. Başkan çok şey konuştu ama hiçbir şey konuşmadı. Buradaki konuşma sürekli iddianameye dayandırıldı. O zaman bu toplantı yapılmasaydı.

Atilla Gökçe (Milliyet Gazetesi Spor Yazarı): TFF olayı öteleyerek iyi yapmadı. Avrupa'da bunun örnekleri var. Avrupa federasyonları bunu cesurca yaptı. Mesela İtalya bunu yaptı, karara vardı. Şüpheye ve kanaata göre cezaları verdi. TFF de bunu yapabilirdi. 

Selçuk Dereli ( FIFA Kokartlı Eski Futbol Hakemi, Futbol Yorumcusu): TFF kanaatle karar verme yetkisi varken bunu kullanmadı. TFF bu basın toplantısını düzenleyerek ülkeyi niye ayağa kaldırdı anlayamadım.Değişen pek bir şey yok.Maalesef süreç kaldığı yerden ve fakat büyüyerek devam eder. TFF o kadar kontrolü kaybetti ki "Şüpheli takım UEFA'ya gitmesin" diyerek takımlara topu attı. Bu ne demek biliyor musun ? REZALET"

Nihat Çuhadar: (Eskişehirspor Asbaşkanı):  Eskişehirspor Teknik Asbaşkanı Nihat Çuhadar, Futbol Federasyonu'nun aldığı kararların sebepleriyle ilgili net bir bilgilerinin olmadığını belirterek, "Böyle bir karar beklemiyorduk. Kararların gerekli sebepleri iletildikten sonra biz de kulüp olarak gerekli adımları atarız" dedi. Nihat Çuhadar, Eskişehirspor Kulübü Teknik Danışmanı Zafer Tüzün ve Sivasspor'dan transfer ettikleri Mehmet Yıldız'ın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini belirtti. Çuhadar, "Alınan kararlarla ilgili net bir bilgimiz yok. Neden böyle bir karara varıldığını da bilmiyoruz. Gerekli sebepler iletilecektir, ona göre kulüp olarak biz de gerekli adımları atarız. Biz böyle bir karar beklemiyorduk" diye konuştu. Çuhadar, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilen teknik direktör Bülent Uygun ve sportif direktör Ümit Karan ile daha önceden yollarını ayırdıklarını belirtti.

Ali Kahramanlı (Mersin İY Kulübü Başkanı): Ali Kahramanlı, TFF Başkanı Aydınlar'ın da ifade ettiği gibi, sağlıklı karar verilebilecek şekilde elde yeterli bilgi ve belge yokken, savunma hakkı kullanılamazken ve soruşturma süreci devam ederken bir karar alınmasının doğru olmayacağını kaydetti. Kahramanlı, soruşturma kapsamında daha önce gözaltına alınarak ifade verdikten sonra serbest bırakılan asbaşkan Beşir Acar'ın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilmesini ise, "TFF'nin aldığı karar doğrultusunda ne yapılması gerekiyorsa o yapılacaktır" diye yorumladı.

Beşiktaş Kulübü: Siyah-Beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde: "Türk futbolunda ortaya çıkan olağanüstü durumu yasalar ve talimatlar çerçevesinde, sürecin başından bu yana Türk futbolunun çıkarlarına uygun olarak ve sağduyu ile yöneten Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun bugün aldığı kararı, beklediğimiz ve verilmesi gereken bir karar olarak değerlendiriyoruz. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na tedbirli olarak sevkedilen arkadaşlarımızla ilgili olarak da, kurul üyelerinin, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun kararında açıkladığı gerekçelerle, kişilerin savunma hakkını gözetir bir tutum içerisinde olacağını umuyor ve bekliyoruz"  

Esat Yılmaer (Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı): Ben başından beri Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) bu kararı erken alabileceğini sanmıyordum zaten. Yorumlarımda da bunu dile getirdim. Görünen o ki TFF topu yargıya attı. Ligler belirlenen tarihte başlayacak. Sezon sonundan önce de kararın açıklanmasını beklemiyorum açıkçası.

Aziz Üstel (Spor Yazarı): Federasyon bu kararla, "Teşvik primi serbest, herkes bildiğini yapsın, yeter ki elinde parayla yakalanmasın" demiş oldu.

Öztürk Yazıcı (Bursaspor Kulübü Hukuk İşlerinden Sorumlu Yöneticisi): Biz yarın bir basın toplantısı yapacağız. Gerek Bursaspor soruşturması ile ilgili, gerekse de bu olaylarla ilgili açıklamalar yapacağız. Tedbirsiz olarak sevkedildiği için önümüzdeki müsabaka açısından sorun görünmüyor. Neyle alakalı, neye dayanarak tedbirsiz olarak sevkedildi, bu konudada bize ulaşmış belge ve bilgi yok. Dolayısıyla futbolcumuzun transferinden önceki olaylarla ilgili mi, sonraki olaylarla ilgili mi? Hangi konuyla alakalı PFDK'ya sevkedildi? Bu konuda bilgimiz olmadan karar vermemiz mümkün değil. Türkiye Futbol Federasyonu'ndan bunları isteyeceğiz. Ondan sonra biz de düşünüp gereğini yapacağız.

Kenan Yaralı (Manisaspor Başkanı): TFF doğru hareket ediyor. Sonuçta bilgi olmadıktan sonra nasıl karar verecek? TFF'nin aldığı kararların başından bu yana destekçisiyiz. Destekçisi olmaya devam ediyoruz. Bir an önce bu konuların netleşmesi lazım. Doğru yoldan hareket ediyorlar. Kanunlara, nizamlara uygun hiçbir boşluk bırakmadan kararlar alıyorlar. Sonuçta net kararlarını verecekler.