1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Times Demokratikleşme Paketi'ni yorumladı
Times Demokratikleşme Paketi'ni yorumladı

Times Demokratikleşme Paketi'ni yorumladı

Ülkemizde gündem yaratan ve diğer ülkelerde de konuşulan Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'ni gazetesine taşıyan Times kamuda başörtüsünün serbestlik kazanmasını yorumladı.

A+A-

Times gazetesi demokratikleşme paketi için yaptığı haberinde adeta "şeriat geliyor" yaygarası koparttı. Yıllardır kamuda başörtülü kadınlara uygulanan yasağın kaldırılmasını gazete laikliğe saldırı olarak gördü.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre ''Türkiye'de kaldırılan başörtüsü yasağıyla laik devlete saldırı'' başlığını atan gazete paketi eleştirdi.

Başörtüsü yasağının Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana laik ilkeleri temsil eden güçlü bir sembol olduğunu belirten Times gazetesi, Londra merkezli araştırmacı-yazar Ziya Meral'in reform paketindeki bu maddeyi ''Türkiye'deki ulus-devlet projesinin mirasına ters düşüyor.'' şeklinde yorumladığını bildiriyor.

Ama gazete yasağın halen yargıçlar, savcılar, polis ve askeri personel için geçerli olacağını hatırlatmış.

Times, reform paketinde Kürt azınlığa yönelik yeniliklerin de yer aldığını belirterek, ilk defa özel okulların Kürtçe eğitim vermesine müsade edileceğini ve Kürtçe şahıs ve yer isimleri üzerindeki yasakların kaldırılacağını bildiriyor.

BARAJ TAVİZİ

Times, PKK ile barış görüşmeleri sürecinde yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi talebini ilk başta reddeden Başbakan Erdoğan'ın dün bu konuda geri adım atmaya hazır olduğunu belli ettiğini yazıyor.

Ancak gazete, BDP'nin yeterli olmadığı gerekçesiyle paketten düşkırıklığını ifade ettiğini ve partinin eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın ''Türkiye'nin demokratikleşme ihtiyacına yanıt vermediğini'' söylediğini aktarıyor.