1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TIR'ı belgeleriyle açıklayacağız!
TIR'ı belgeleriyle açıklayacağız!

TIR'ı belgeleriyle açıklayacağız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Irak'ın durumunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, bölgede bulunan Türkmenleri korumak için hükümete Bölgesel Kürt Yönetimi ile görüşüşme çağrısında bulundu.

A+A-

Irak'ın durumunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Buradan hükümete çağrıda bulunuyorum. Merkezi Irak Yönetimi ve Bölgesel Kürt Yönetimi ile görüşün. Oradaki Türklerin güvenliği için BM'yi harekete geçirin. Oradaki insanlarımıza yardım etmeliyiz. Silah değil. Uluslararası kuruluşları harekete geçirmeliyiz. Türkmenleri korumak için gerekirse kuzeyde Kürt yönetimiyle görüşülmeli ve onların da desteğiyle koruma sağlanmalıdır. Bölgeyi korumamız lazım. Bölgede huzursuzluk hepimizi için huzursuzluktur. Düne kadar söyledik 'Bölgeye silah göndermeyin' diye. Yüzlerce TIR gitti silah dolu. Önümüzdeki günlerde silahı nasıl gönderiyorlar bütün ayrıntılarını belgeleriyle kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

SORUNU ÇÖZMEK İSTEMEYEN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

Diyarbakır'a yaptığı ziyarete değinen Kılıçdaroğlu, "Bizim bugüne kadar yaptıklarımız bölgede AKP şöyle anlatıyor: 'Biz sorunu çözeceğiz ama şu CHP var ya CHP engel oluyor.' Onlara yaptığımız bütün çalışmaları anlattım. 'Demokrasi bir bütündür' dedim. 'Doğuda da batıda da demokrasi olacak' dedim. Beraber konuşup anlattık. Ve onlar şunu gördüler: 'Sorunu çözmek istemeyen Adalet ve Kalkınma Partisi." dedi.

ADALETSİZLİĞE YOL AÇANLARIN HESAP VERMESİ GEREKİYOR

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası kararına Kılıçdaroğlu, "Birinci önemli nokta. Karar oy birliği ile alındı. İkincisi 'Ankara'da hakimler var' dedirtti. Üçüncüsü AİHM’e gitmeden bu ülkenin yargıçları Türkiye’nin en temel sorunlarından birine çözüm getirdi. Anayasa Mahkemesi hakimlerine şükranlarımı sunuyorum. Dava konusunda yıllar yılı çok şey söylendi 'Haksızlık yapılıyor' dedik. 'Deliller sahtedir' dedik. Biz bunları dedik onlar bize 'Siz de Ergenekoncu siz de darbecisiniz' dediler. Oysa ki darbelerden en çok zararı biz gördük. 325 kişi yargılanıyordu. Ama gerçek şu ki 275 kişi darbe planı denilen toplantılara hiç katılmamıştı. Mahkumiyete gerekçe olan dijital verilerin hangi bilgisayarda üretildiğini kimse bilmiyor. Ama şu kesin ki bütün dijital veriler TSK bilgisayarında üretilmemiş. Gölcük’te bir hard disk bulundu. Oysa ki 6 yıl sonra üretiliyor. Daha dünyada yokken delil diye dava dosyasına giriyor. Savunma haklarını sınırladılar. En sert tepkiyi biz gösterdik. 'Toplama kampı' dedik Silivri'ye bize dönüp yine 'Siz darbecisiniz' dediler. İnsanlar dışarı çıktılar bir sevinç dalgası kapladı topumu ama bunun arkasındaki hüznü görmemiz lazım. İnsanlar öldü, intihar etti ve hasta oldu. Biz bunu unutacak mıyız ? Mahkeme bu kararı verdi diye geriye dönüp vicdanımızı sorgulamayacak mıyız ? Adalet gelecekse adaletsizliğe yol açanların hesap vermesi gerekiyor" diye konuştu.