1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Topkapı Olayıyla İlgili Flaş Gelişme!
Topkapı Olayıyla İlgili Flaş Gelişme!

Topkapı Olayıyla İlgili Flaş Gelişme!

Silahlı eyleme ilişkin karar verildi...

A+A-

 Topkapı Sarayı'nda Libya uyruklu saldırganın gerçekleştirdiği silahlı eyleme ilişkin karar verildi.


Topkapı Sarayı'nda Libya uyruklu saldırganın gerçekleştirdiği silahlı eyleme ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Savcılık kararında, eylemcinin hayatını kaybettiği, bireysel bir eylem olduğu, başka şüphelinin de bulunmadığını belirtildi. 


Topkapı Sarayı'nda 30 Kasım 2011 tarihinde meydana gelen olayla ilgili soruşturma tamamlandı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın tarafından yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Kararda olayın faili olan saldırganın hayatını kaybettiği, bireysel bir eylem olduğu ve başka şüphelinin de bulunmadığı belirtildi. 


Libya uyruklu 1975 doğumlu Samir Selam Ali Elmadhavri, Sultanahmet Meydanı'nda etrafa ateş açarak, elindeki iki adet pompalı tüfekle Topkapı Sarayı'na girmişti. Topkapı Sarayı önündeki güvenlik görevlilerine açtığı ateş sonucunda 1 asker ve 1 otopark görevlisini yaralayan saldırgana yönelik operasyon düzenlenmişti. 'Teslim ol' çağrılarına silahla karşılık veren saldırganla güvenlik birimleri arasındaki çatışma yaklaşık bir buçuk saat sürmüştü. Eylemci ölü olarak ele geçirilmişti. Çatışmada saldırganın açtığı ilk ateş sonucu güvenlik görevlisi Mehmet Ballıcı ve asker Şerafettin Eray Topçu yaralanmıştı.