1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Toplantıya Mazhar Yıldırımhan damga vurdu!
Toplantıya Mazhar Yıldırımhan damga vurdu!

Toplantıya Mazhar Yıldırımhan damga vurdu!

İşte detaylar...

A+A-

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Kamu İstihdam Kurumları Merkezi (CPESSEC) Yönetici ve Uzman Toplantıları,  İş-Kur’un ev sahipliğinde İstanbul’da başladı.  Toplantıda  Mazhar Yıldırımhan’ın konuşması dinleyenler tarafından sık sık alkışlandı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı toplantıda  bir konuşma yapan bakanlık müsteşar yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, dünyada uzun zamandır küresel bir kriz olmasına karşın Türkiye’nin bundan etkilenmediğine dikkat çekerek; “ Alınan acil tedbirler sayesinde ülkemiz  hızlı bir toparlanma sürecine girmiştir. Dikkat edildiğinde  küresel krizin etkili olduğu 2007 – 2012 yılları arasında işsizlik oranı tüm dünyada artarken  ülkemizde  azalmıştır. Küresel krize rağmen Türkiye’de son 9 yılda istihdam oranı ve istihdam edilen işçi sayısı sürekli artmıştır. Çalışma Bakanlıkları ve kamu istihdam kurumları olarak bizler ülkemizde çalışma hayatının huzuru için karşılıklı hakların ve çıkarların korunduğu belirlendiği dünyaya yaraşır olması için tüm gayretimizle çalışıyoruz”  dedi.

 

Konuşmasında Suriye’de ki iç savaşa da değinen müsteşar yardımcısı Yıldırımhan, “Savaşların ve terör olaylarının yol açtığı krizler, tüm insanlığın huzurunu, refahını ve geleceğini tehdit etmektedir. Burada bulunanlar olarak hepimiz, acının rengi ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Komşumuz Suriye’de yaklaşık 6 yıla yakındır devam eden iç savaşta bugüne kadar maalesef 600 bin kişi öldürülmüş durumdadır. 5 milyon kişi ülkesini ve topraklarını terk etti. Ülkelerinden ayrılan, topraklarından koparılan maalesef bir insanlık dramı ile karşı karşıya kalarak ülkemize sığınan yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteciyi misafir etmekteyiz. Onları misafir etmekle kalmıyoruz istihdamda onlara ne kadar yer verebileceğimiz konusunda çok ciddi çalışmalar sürdürmekteyiz”   dedi.