1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi kapandı mı?
Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi kapandı mı?

Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi kapandı mı?

Trabzonlu vekilden açıklama...

A+A-

Trabzon'da Bölge Adliye Mahkemesi'nin faaliyete geçmeyeceği haberleri üzerine AK Parti Trabzon Milletvekili Avukat Salih Cora bir açıklama yaptı. Cora açıklamasında iddianın doğru olmadığını bu konuyu bizzat Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a sorduğunu belirtti.

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın açıklaması şu şekilde:

 

“Bugün Adalet Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında bu konuyu Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ ile bizzat görüştüm. Bekir Bozdağ konu hakkında, 'Trabzon'daki Bölge Adliye Mahkemesi'nin kapanması şeklinde bir olay kesinlikle sözkonusu değildir. Hakim ve savcı sayısında yetersizlik olduğu için bu mahkemeler kısmi olarak faaliyete geçirilecektir. İlk etapta 7 ilde Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyete geçecek. Bu sebepten dolayı Trabzon ve diğer 8 ildeki Bölge Adliye Mahkemeleri hemen faaliyete geçirilemeyecektir. Trabzon'daki mahkeme fiilen kurulmuştur, binası vardır, başsavcısı görevdedir. Kapatılması şeklinde bir durum yoktur. İleride hakim ve savcı açığı giderildiğinde bu mahkeme Trabzon'da faaliyet göstermeye başlayacaktır.' demiştir. Trabzon'un bir mağduriyeti sözkonusu değildir. Bu konuda Trabzonlu hemşehrilerimin endişeleri olmasın. Bizler Trabzon'u Ankara'da temsil ediyoruz. Tüm gelişmeleri takip etmekteyiz. Hemşehrilerimiz bu konuda bizlere güvensizler ve müsterih olsunlar.”

 

Adalet Bakanlığı’nın İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Samsun, Adana, Erzurum ve Diyarbakır bölge adliye mahkemelerine ek olarak Antalya, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Trabzon ve Van’da da bölge adliye mahkemeleri kurulması kararlaştırıldı. Açılış tarihinin 20 Temmuz 2016 olması beklenirken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu bölge adliye mahkemelerinin ilk etapta 7 merkezde faaliyete geçirilerek, bazı yer bölge adliye mahkemelerinin yargı alanlarının yeniden belirlenmesinin uygun olacağına karar verdi.

 

Kurul, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’ni açılmadan kapatırken, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yargı çevresinin Bilecik, Bursa, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova sınırlarına genişletilmesine karar verdi. Toplam 19 bin 957 metrekarelik alanda kurulan Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’nde 24 dairede, 65 hakim ve savcı ile görev yapacağı açıklanırken, HSYK kararının ardından gazetecilere değerlendirmede bulunan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, şöyle dedi:

 

Sakarya; önemli bir yatırımdan oldu. Binası bitmiş, tabelası asılmış olan mahkeme açılmadan kapatıldı. Bu karar, siyasilerin utancıdır. Bu bina nasıl kullanılacak bilemiyorum. Türkiye’de her yerde yeni adliye binaları yapılırken Sakarya’da Valilik kampusune sonradan konulan bir adliye yapıldı. Yeni adliye tartışmaları var. Şimdi bu bina adliyeye dönüştürülecek olsa bile içinin, odaların tekrar inşa edilmesi gerekecek."