1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon böyük şeher
Trabzon böyük şeher

Trabzon böyük şeher

Yener Yanık yazdı...

A+A-

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kâşaneler gördüm /Dolaştım mülk ü İslam’ı viraneler gördüm…

 

Diyor Ziya Paşa… Şiir mealen şunu anlatıyor, Avrupa’yı gezdim, düzenli planlı ve göz alıcı yapılar gördüm, işi bilen yöneticiler tanıdım, İslam coğrafyasını “gezdim, dolaştım”tüm yönleriyle viraneler gördüm…

 

Trabzon’un trafiği de şiirde virane olmuş İslam dünyası gibi… Rezalet ve İstanbul’a namzet…

 

Kaplumbağamisali yol alıyorsunuz. Dinden imandan çıkıp, önünüze gelene sövüyorsunuz. Ya birine bulaşıyorsunuz ya da biri size bulaşıp başınıza bela alıyorsunuz.

 

Zaten sabırsızlık ve hemen parlama, bir anda her şeyi yakıp yıkma konusunda kimsenin elimize su dökemediği bir şehrin insanlarıyız.

 

Sabır yok, anlayış, incelik hiç yok…

 

Emniyet şeridi diye bir şerit bu şehirde yok, kırmızı ışıkları dolmuşların yeşil gördüğü malumumuz…

 

Bazen yoğunluktan  kaldırımlardan da giden ve oradan inerek ansızınönünüze kıran ve siz tepki verince de arabaya yan oturup, size tepeden Memati gibi bakan “Noholdi laaa, ne di laaaaa” “Ne diysin laaa, la atttatdıma beni” diyerek jargon çakan tiplemelerin çok olduğu enterasan bir şehirdir burası…

 

Hele ki bir de buna son yıllardaki Trabzonspor hezeyanı eklenmişse sakın üstelemeyin ve bu tiplere bulaşmayın.

 

Şehrin insani böyle de olsa yine de samimidir, merhametlidir, delikanlıdır.

 

Eğer haksızsa öfkesi geçince gelip boynunuza sarılıp “ gadam hakkını helal et, gafam iyi değil, vurma vurdum saha ama, darlandım da vurdum  ” deyip sizi öper ve sizden af diler.

 

Bu şehrin sosyolojik yapısı böyle… Tarihi, kültürel dokusu ise hepimizin malumu… Binlerce yıllık bir geçmişi var… 

 

Fiziki yapısı ise maalesef deniz ile Boztepe çizgisi kadar bir mesafeye sıkışmış bir huni ağzı misali…

 

Son yıllarda özellikle Arapların bu şehri keşfiyle beraber emlak fiyatları iyice uçuşa geçti. Şehir, pahalı ve lüks yaşayan bir çizgide. Sanayi, yok denecek kadar az…

 

Şehirde çarklar, daha çok dışardan gelen (  yurt içi ve yurt dışında yaşayan gurbetçiler ve Araplar) sıcak parayla dönüyor.

 

Son on beş yılda özellikle Bayındırlık bakanlarının ya da bürokratlarının Trabzonlu ya da Karadenizli oluşu, şehirde devlet odaklı projeleri ön plana çıkardı. Şehrin dokusu eskiyle kıyaslanmayacak derecede değişti.

 

Öyle ki Trabzon, 2015 yılında Türkiye’nin en yaşanılır şehri unvanını aldı.

 

Amma ve lakin bu unvana hiç yakışmayacak ve insanı günbe gün sat ve saat bunaltacak yukarıdaki tabirimledinden imandan çıkaracak bir belaya haiz bir şehir oldu Trabzon…

 

Çözümü olduğu halde, şehrin seçilmişlerince kulak ardı, göz ardı edilen bir trafik sorunuyla baş başayız…

 

Alp dağlarının eteklerinden tren yolunun geçtiği bir devirde tramvay yolu bile siyasi korkularla bu şehre çok görülüyor.

 

Hadi ondan geçtik,  kangrene dönmüş bir trafiğe, çözüm babında üç güzergâhaneşter vurularak çözülmeye namzet basit projeleri bile uygulamaktan aciz bir şehirde, her gün Akçaabat- Yomra arasındaki hem de Uluslararası transit bir yolda işkence çekiyoruz.

 

Dünya şehri diye ekranlara çıkıp“adap ERKAN bilmeyen patavatsız bir adama konuk oluphavamızı atarken “kanalizasyonu burnumuzun dibinden denize dökülen ve malum kokusu burnumuzu tıkayan bir şehir mi dünya şehri” lafı karşısında yüzümüz hocaFEVZİ’nin balığına sıkılan limon gibi olmayacaksa, ORada oturan HANımızın, gelin her yerde denize girelim diyerek kefallere bizi komşu ederek gülünç duruma düşmektense bu işe bir çözüm bulması gerekiyor.

 

Kanuni Bulvarı aha yetişiyor, nedir bu sabırsızlığınız diye bir çözüm on - on beş yıllık bir çözümdür. Ayrıca, proje bitinceye kadar bu işkenceyi bir gün dahi olsa bile çektirmek de Hakk divanında ayrı bir mesuliyettir.

 

Yirmi yıl önce Tanjant yolu Atapark’ta biter, tarihîZağanosköprüsünden tek sıraya geçer, uygun adım marş misali cenaze arabası edasıyla Uzun sokağın içinden meydana girerdik.

 

Ne yeni sahil yolunu bilirdik ne de tanjant yolunu… Ama yirmi senede, bu kadar alternatif yollar yapılmasına rağmen geldiğimiz hale bakın…

 

On yıl içinde yapılması planlanan Erzincan üzeri gelecek hızlı treni de düşünürsek, şehrin insan yoğunluğu bir o kadar daha artacak ve içinden çıkılmaz bir hal alan trafik sorunu bizi iyice bunaltacaktır.

 

Bu projelerin bitmesini beklemeye gerek bile duymadan üç beş ay gibi kısa bir zamanda bitecek üç hayati noktaya vurulacak neşterle şehir trafiği çok ama çok büyük bir nefes alacaktır.

 

Haçkalı Baba Hastanesi Kavşağı- Liman- Tünel Kavşağı ve Novotel kavşağı… ( yapımına başlanacağı söyleniyor )

 

Bu üç kavşak, haftalardır gümrükte GÜMRÜKÇÜlerce bekletilen kamyoncu Mehmet OĞLU kamyoncu Hasan misali inatla ve körlük derecesinde bekletiliyor ve bunun neticesinde şehirde yaşayanlar artık iyice geriliyor.

 

Billboardlarda CEMALimiz GÜL gibi gözükse de Botanik bahçemiz, ekmek bulamıyorsanız o zaman pasta yiyin sözüne rahmet okutmayacak bir aşamada ilerliyorsa, hepsinden çok daha önemlisi bu üç yere acil bir çözüm elzemdir.

 

Gidemediğin yer senin değildir misali… Gidemediğimiz yerlere cafcaflı ve tribünlere oynayan projeleri yapmanın yanında önemli olan oralara gidebilme kolaylığını yaşatabilmek ve bunun neticesinde yaşayabilmektir.

 

İki arabanın zor geçtiği yolun yarısına, sarı bir çizgi çizip, modern Deli Dumrulluğa soyunmak,  üstüne üstlük bir bez afişe Halka hizmet, Hakk’a hizmettir sözünü afişe etmek,  gelin kaynana aşkını konu alan bir filim çekip de gişe hasılat rekoru beklemek gibidir.

 

Tanjantı, sahili, yeni sahili ya da şehrin tüm arterleri hatta tali yolları bile artık tıkanma noktasına gelmiştir.

 

Zamanında Atapark kavşağını alttan Erdoğdu yoluna bağlamayan zihniyet, bugün o kavşakta yaşanılan illetin müsebbibidir.

 

Şiirle girizgâhı yaptık, bu coğrafyaya has türküyle nazire de yaparak kapatalım perdeyi.

 

Oy benumsevduceğum oy/ Olur mi böyle keder/ Of, Sürmene yaylasi/ On beş doktora bedel ( Orjinali )

 

Oy benumsevduceğum oy/ Olur mi boyle işler/ Trabzon sahil kokisi/ On beş doktora bedel ( Replikasi )

 

Trabzon, boyükşeher oy /Doyamadumtadina / Uzaktan sevmek olmaz oy /Gel yakinayakina ( Orjinali)

 

Trabzon boyükşeher oy /Sakin binmavasidana/ Bu trafikda araba sürülmez oy/ Git yürümayolina( Çakmasi )

 

Ezcümle… TRABZON BOYÜK ŞEHER