Trabzon fiskos

Trabzon fiskos

- YOMRA’DA KAZANAN AYYILDIZ OLDU - KALAY KİMLERDEN NE DESTEĞİ İSTEDİ? - GÜRSOY NEDEN LİSTE DIŞI KALDI? - İL GENEL MECLİSİNDE KAÇ İSİM LİSTELERDE YER BULDU

A+A-

Yomra’da kazanan Ayyıldız oldu

Yomra’da AK Parti’den Belediye Başkan aday adayı olan İnşaat Mühendisi Dündar Ayyıldız Yomra’da aday adayı olmuştu. Ayyıldız aday olmasa da kazanan isimlerden oldu. Yorma’da genç yaşına rağmen yürüttüğü kampanya ve izlediği strateji ile kendisini Yomralılara sevdirdi. Dündar Ayyıldız gelecekte Yomra siyasetinde varım diyecek bir isim. Ayyıldız Yomra’da Belediye Başkan adayının belli olmasından sonra belediye başkan adayı olan İbrahim Sağıroğlu ismini tebrik edip partimin emrindeyim demişti. Ayyıldız şimdi partisinin koyduğu hedefe partisiyle beraber çalışarak ulaşmanın peşinde. Bir gerçek var ki önümüzdeki dönem Yomra siyasetinde ilk öne çıkacak olan isim Ayyıldız olacaktır. Ayyıldız durşu ve söylemleri ile Yomra halkının hafızasında yer etti. Yorma’da bundan sonra oluşacak olan her siyasi harekette Dündar Ayyıldız ismi mutlaka olacaktır.

Kalay kimlerden ne desteği istedi?

Eski milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu’nun AK Parti’den aday gösterilmesi ilçede bazı dengelerin değişmesine neden oldu. Öyle ki, Bıçakçıoğlu milletvekilliğinin 3,5 yılına birçok hizmetleri sığdırmayı başarmış bir isim. Bu manada seçimi kazanıp, Beşikdüzü’ne bir Beşikdüzü daha katacak siyasi deneyime, tuttuğunu koparan hizmete hasta bir kişiliğe sahip. Bıçakçıoğlu’nun ‘Ya köy gibi kalacaksın, ya İl gibi olacaksın’ söylemi ve birkaç projesini anlatması ise, kendisine olan teveccühü ve ilgiyi daha da artırmış durumda. İlçede bu gelişmeler yaşanırken, MHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Kalay’ın AK Parti’den Ahmet Gün’ü ziyaret ederek, destek istediği hatta seçimi kazanmak adına ‘Ben çekileyim, adayımız sen ol’ dediği iddiaları dilden dile dolaşmaya başladı. Bilindiği üzere AK Parti Beşikdüzü kurucularından olan işadamı Ahmet Gün, “Partim beni aday gösterirse adayım.”diyerek partisine adaylık başvurusu yapmamıştı. İlçede çok sevilen bir kişi olan Ahmet Gün’ün Mehmet Kalay’ın adaylık teklifine ise sıcak bakmamış, AK Parti dışında başka bir partiye destek vermeyeceği ifade ediliyor.

Gürsoy neden liste dışı kaldı?

2009 yerel seçimlerinde AK parti’den Arsin il genel meclisi üyesi seçilen Haydar Gürsoy il genel meclisinde az konuşan fakat duruşu ve yapılan yanlışlara hep itiraz eden isim olmuştur. AK parti içerinde zaman zaman yaşanan eksiklikleri yüksek dille söylemiş bir isimdir. AK partiden istifa ettikten sonra sadet partisi saflarına katılan Haydar Gürsoy burada da yaptıkları ile hep önde oldu. Saadet partisinden birinci sıra meclis üyesi olur dendi, yazıldı, söylendi hatta belediye başkan adayı olur bile dendi. Listeler açıklandığında ise Haydar Gürsoy ismi listelerde yer bulamadı. Haydar Gürsoy isminin listelerde olmamasının nedeni ise Gürsoy’un hizmet hareketinin bölgedeki önemli ismlerinden biri olması. Bilindiği üzere Saadet partisi hiçbir zaman hizmet hareketi işle yakınlaşmamış hatta bir çok konuda da çatışmıştır. Anlaşılan o ki Haydar Gürsoy ismide paralel yapıya feda edildi.

İL GENEL MECLİSİNDE KAÇ İSİM LİSTELERDE YER BULDU

Trabzon il genel meclisinde bulunan 52 üyeden kaç isim yeni dönemde de siyasete devam edeceği merak konusu olmuştu. Bir çok isim Trabzon Büyükşehir olsa da ilçelerde görev alır kanısı vardı. Trabzon il genel meclisinin bu dönem en fazla yatırım lamsına rağmen beklide en çok sıkıntı yaşayan meclis olarak anılacak. Her oturumu veya her toplantıda mutlaka bir sıkıntı yaşanmıştır. Trabzon il genel meclisinde ilçelerde kimin görev aldığına bakılırsa Hayrat il genel meclisi üyesi Erol Nural Hayrat belediye meclisi üyeliğine , mecliste bu güne kadar hiçbir konuda uzlaşamayan Of ilçe Genel Meclisi üyeleri Halim Kaya, Dursun Yüksel Trabzon büyükşehir Belediye meclisi üyeliğine, Araklı il genel meclisi üyesi Selahaddin Çebi , Trabzon büyükşehir belediye meclisine, Maçka il genel meclisi üyesi Yılmaz Yavuz, Trabzon büyükşehir belediye meclisi üyeliğine, Tonya il genel meclisi üyeleri Hasan Tonya ve Ahmet Refik Yıldız, Tonya belediyesi meclisi üyeliğine,Düzköy il genel meclisi üyesi Kamuran Akpınar, Düzköy belediyesi meclis üyeliğine AK parti’den il genel meclis üyesi seçilen Vakfıkebir il genel meclisi üyesi Rıfat Yavuz Yılmaz, Mhp’den Vakfıkebir belediye meclisi üyeliğine Mhp Akçaabat il genel meclisi üyesi İsmet Krandi, Büyükşehir belediye meclisi üyeliğine Yomra il genel meclisi üyesi Salih Yavuz, Yomra belediyesi meclisi üyeliğine , Trabzon merkez il genel meclisi üyesi Hasan Yılmaz Ortahisar belediyesi meclisi üyeliğine talip olan ismler oldular.