1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon, kolları sıvadı...
Trabzon, kolları sıvadı...

Trabzon, kolları sıvadı...

Türkiye, ilk kez olimpiyat meşalesini yakmaya hazırlanıyor. 23-30 Temmuz arasında düzenlenecek Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’na ev sahipliği yapacak Trabzon, kolları sıvadı.

A+A-

Bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek olan Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF 2011), Türkiye'nin olimpiyat meşalesinin yakıldığı ilk etkinlik. Bu açıdan organizasyon her zamankinden daha önemli.

14-17 yaş arası genç sporcuları kapsayan 11’inci Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları için 350 milyon TL'lik harcama yapıldı. Olimpiyatlar süresince 4 bini sporcu olmak üzere toplam 10 bin kişinin kentte konaklaması bekleniyor.

EYOF 2011 için çalışmalara 2005 yılında başlandı. Bu doğrultuda 1976'dan beri çivi bile çakılmayan üniversite yurtlarının yenilenmesi de dahil pek çok düzenleme yapıldı. 2 bin 350'si sıfırdan inşa edilen ve yenilemelerle birlikte 4 bin 500 kişi kapasitesine ulaşan yurt yapımı tamamlandı.

Türkiye’nin ilk üstü açılır kapanır olimpik yüzme havuzu, 7 bin 500 kişilik basketbol salonu ve jimnastik merkezi de olimpiyatların Trabzon’a kazandırdıkları arasında. 1 merkez, 3’ü kapalı, 12’si açık ve 1’i mini olmak üzere 16 da tenis kortu yapıldı. Burada lisanslı sporculuk yaygınlaşacak.

Oyunlardan sonra tesisler, bölge için yapılacak organizasyonlarda kullanılmaya devam edecek.