1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon Lojistik Merkez Olmak İstiyor!
Trabzon Lojistik Merkez Olmak İstiyor!

Trabzon Lojistik Merkez Olmak İstiyor!

Dünyanın önde gelen lojistik merkezlerinden Hong Kong'da inceleme yapıldı...

A+A-

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından, Trabzon'un lojistik merkez olması yönünde yapılan çalışmalar kapsamında, dünyanın önde gelen lojistik merkezlerinden Hong Kong'da inceleme yapıldı.

 DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde, birlikleri tarafından oluşturulan bir heyetin 13-18 Ağustos tarihleri arasında Hong Kong'da teknik inceleme gezisi düzenlediğini ifade etti.

 

Gürdoğan, Trabzon'da lojistik merkez kurulmasına yönelik Ekonomi Bakanlığı, valilik ile diğer kurum ve kuruluşların ortak organizasyonunda çalışmaların yürütüldüğünü vurguladı.

 

Bu kapsamda dünyanın önde gelen lojistik merkezlerinden biri olan Hong Kong'da yaptıkları incelemeyi rapor haline getirdiklerini belirten Gürdoğan, şunları söyledi:

 

"Hong Kong'da yapılan toplantılarda Trabzon'da kurulması planlanan lojistik merkeze ilişkin taslak bilgileri içeren sunumlar yaptık. Görüştüğümüz lojistik ve danışmanlık firmaları yetkilileri, Trabzon'a özellikle bölgesel konumundan dolayı bir lojistik merkez kurulmasına yönelik projeyi olumlu karşıladı. Bölgenin stratejik konumunun sunduğu avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda projenin hayata geçirilmesiyle başarı elde edileceği öngörüsünde bulunuldu."

 

Küreselleşen ekonomide taşımacılığın en önemli ayağını yük akışının sürekliliğini sağlayan lojistik merkezlerin oluşturduğunu vurgulayan Gürdoğan,

 

"Hong Kong'ta yaptığımız teknik inceleme gezisi kapsamında hazırlanan raporlar ilimizde kurulması planlanan lojistik merkez açısından çok faydalı oldu" dedi.

 

Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon'un lojistik merkez olma yolunda en şanslı il olduğunu, Türkiye'de başka illerde açılacak merkezlerle birlikte, ülkenin bu konuda bir üs olabileceğini sözlerine ekledi.