1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon-Mardin kardeşliği
Trabzon-Mardin kardeşliği

Trabzon-Mardin kardeşliği

Şehit Kaymakamın anısına sahip çıkılıyor.

A+A-

Mardin’in Derik İlçesi’nde PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit düşen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün  hayalinin gerçekleştirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Trabzon’dan bir heyet Mardin’e gidecek.

 

BAKAN SOYLU’NUN TALİMATIYLA BAŞLADI

 

İçişleri Bakanlığınca Derik Belediye  Başkan Vekili olarak görevlendirilen ve 10 Kasım 2016’da makam odasında PKK’lı teröristlerce el yapımı patlayıcı ile düzenlenen saldırıda şehit düşen Kaymakam Safitürk’ün hayalinin gerçeğe dönüştürülmesi için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla proje başlatıldı.

 

TRABZON’A GELMİŞLERDİ

 

Şehit Kaymakam Safitürk’ün, Kızıltepe Trabzonsporlular Derneğini ziyareti sırasında anı defterine, hayalinin bir grup öğrenciyi Mardin’den Trabzon’a getirip maç izlettirmek olduğundan yola çıkılan proje kapsamında; Derik, Nusaybin, Kızıltepe, Artuklu ve Yeşilli ilçelerinde 13-18 yaş arası 65’i kız, 140 öğrenci ile 12 öğretmenin yer aldığı kafile 28 Nisan- 1 Mayıs’ta Trabzon’a geldi. Medical Park Arena’da 29 Nisan’da oynanan Trabzonspor-Gençlerbirliği karşılaşmasını izleme şansı bulan kafile, Trabzon’un tarihi ve turistik mekanlarını da gezdi.

 

MARDİN’DE EN GÜZEL ŞEKİLDE AĞIRLAYACAĞIZ

 

Mardin heyetinin ziyaretinin ardından Trabzon’dan aralarında öğrenci, öğretmen, gazeteci ve halk oyunları ekiplerinin bulunduğu 80 kişi, Mardin ziyareti planladı. Trabzon heyeti, 22-26 Mayıs arasında iade-i ziyaret gerçekleştireceği Mardin’de, kentin ilçelerini gezecek. Kızıltepe Trabzonspor Taraftarlar Derneği Başkanı İbrahim Aydın, yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu2nun himayesinde gerçekleşen projenin Trabzon ve Mardin arasındaki kardeşlik köprüsüne büyük katkı sağladığını belirtti. Aydın, 28 Nisan- 1 Mayıs arasında Trabzon’a yaptığımız ziyarette en güzel şekilde ağırlandıklarını  ifade ederek, kendilerinin de Trabzon’dan gelen misafirleri kadim şehir Mardin’de en güzel şekilde ağırlayacaklarını kaydetti.

 

KARDEŞLİK PROJERLERİNİN DEVAMI GELECEK

 

Proje sorumlusu ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı personeli aynı zamanda Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi ise, Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün en büyük hayalinin iki şehir arasında sportif ve kültürel etkinliklerin artması, öğrencilerin buluşması olduğuna dikkati çekerek, “Ne pahasına olursa olsun bu tür projelerin devamını getirecek, bu ülkenin huzuru ve bölünmezliği için canını ortaya koyan şehitlerimizin emanetine sahip çıkacağız.” İfadesini kullandı.

 

DERİK’TE ANMA PROGRAMI YAPILACAK

 

22 Mayıs’ta Mardin’de olacak Trabzon kafilesi 25 Mayıs tarihinde şehit Kaymakam Safitürk’ün anısına Derik İlçesi’ni ziyaret edecek. İlçede yapılacak anma etkinliğine katılacak Trabzon kafilesi 26 Mayıs tarihinde ise geri dönüş yapacak.