1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Trabzon muhteşemdi
Trabzon muhteşemdi

Trabzon muhteşemdi

Rıdvan Dilmen'den Trabzonspor yorumu...

A+A-

 Cavanda, Mbia, Erkan mükemmel oyuncular. Şota da tüm oyuncularını çok iyi kullanıyor

Maçın iki tane kırılma anı var, ikisi de Beşiktaş'ın hataları... İkinci yarının başında Gökhan Töre'nin kaçırdığı pozisyon gol olsa daha tedbirli oynayacak taraf olacakken fırsatı tepiyorsunuz. Quaresma orta yaptı, 1-1 oldu, ondan sonra atıldı. Quaresma gereksiz çift sarısından sonra atılması diğer kırılma anı. Trabzon iyi hazırlanmış. Şota tamamen rakibine göre Beşiktaş'a göre plan yapmış. Hocanın top rakipteyken oyunun nasıl olacağıyla ilgili planı yüzde 100 tuttu. Trabzon takımı Beşiktaş'a karşı önlemini doğru belirlemiş. Cavanda, Mbia ve Erkan... Hepsi çok iyiydi. Cavanda çok güçlü ve çok çabuk bir oyuncu. İtalyan Ligi'nden geldi, geçilse bile hemen dönüyor. İskender Günen olsaydı ancak o geçebilirdi Cavanda'yı. Erkan bir denedi olmadı, iki olmadı, 3-4 olmadı ama en sonunda müthiş bir gol attı. Beşiktaş özellikle ikinci bölgede çok tehlikeli bir takım ama güçlü rakiplere karşı sorunlar yaşıyor. Geçen sezon Fenerbahçe'yi yenemedi, Galatasaray'ı yenemedi. 5 atan takımı bozmak istemedi Şenol Güneş... Bence hata yaptı. Trabzon büyük bir kulüp... Beşiktaş da olsanız, yetenekli de olsanız 5 ofansif oyuncuyla Mersin'i yenersiniz, 5 atarsınız ama büyük maç orta saha ile kazanılır. Trabzon orta sahasına bakalım. Okay; Altay'da günleri gibi yumuşak bir oyuncu değil, güçlenmiş. Mbia müthiş bir oyuncu, Özer de içte set oynayabiliyor. Erkan da geriye gelebilen bir oyuncu... Savunma hattı da fizikli. Güçlü ve güvenli bir takımlar. 5 tane forvetle oynamak içerideki çoğu maçta olabilir fakat Trabzon gibi güçlü takımlara karşı savunma yapamayan ama iyi niyetli 5 oyuncuyla farklı olur.

Trabzon'u ezemezler

Hakemler büyük maçları başka yönetirler. Beşiktaş-Mersin gibi yönetmezler bu maçları, Trabzon'u ezemezler. Oyuncu atılacaksa atılır. Quaresma'ya, Palabıyık düdüğünü gösteriyor, 'bekle' diyor. Adımlarını sayarken kullanıyor. Hakem 'bekle' dediği an davayı kaybettin. Hakem bu pozisyonda hatalı değil.

Şenol hoca haklı

Beşiktaş takımında önde oynayan 5 oyuncudan 4'ü oyuncudan çıktı. 1'i atıldı, 3'ü kenara geldi. Kalan Gökhan Töre de en kötüsüydü. Bu aslında tam Tolgay'a göre maçtı. Tolgay iki set yapar, oyunu tutardı. Ben yetenekli oyuncuları severim. Barcelona'yı izlerken çekirdeğimi alırım, Messi'ye top gelince her şeyi kenara bırakırım. Quaresma için demecini hatırlayalım Şenol Güneş'in. "Yeteneklerine bir şey diyemem ama önce takım" demişti. Şenol hocanın kuşkularını maalesef haklı çıkardı Quaresma.

Yapmaması gereken çok şey yaptı.