1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon müze şehri olacak
Trabzon müze şehri olacak

Trabzon müze şehri olacak

Metrekare başına en fazla sanatçı düşen il

A+A-

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, dünyanın yaşayan en eski şehirlerinden biri olan Trabzon’da tarihin ortaya çıkarılması ve insanlığa kazandırılması açısından müzelerin önemli bir yeri olduğunu söyledi.

 

Trabzon’daki müzecilik çalışmalarını değerlendiren TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, kentin tamamının müze konumunda olduğunu belirterek, “Tozla toprakla örtülmüş bir müze diyebiliriz. Önemli olan bunu gün ışığına çıkarmaktır. Bakanlık tarafından önemli yatırımlar ve çalışmalar yapılıyor. Bir taraftan da bizim gibi kurumların, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının bunlara katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Trabzon, metrekare başına en fazla sanatçı düşen illerin başında geliyor. Böyle bakınca Trabzon’a müze kurulması konusunda zaten yeterli bir birikim var. Müzeler şehirlerin hafızalarıdır. Biz de bu hafızaya katkı yapmak istedik” dedi.

 

“400’ÜN ÜZERİNDE ESERİMİZ VAR”

 

Kendilerine getirilen eserler arasında, eskiden iş adamlarının mühür olarak kullandığı akik yüzüklerin bulunduğunu, bu tarihi olgunun bir müze fikrinin oluşmasına katkıda bulunduğunu ifade eden Hacısalihoğlu, “Mühür ticarette kullanılan bir araç. Ticareti, dolayısıyla odamızı da yakından ilgilendiren bu konuyu inceleyince müze kurmaya karar verdik. Şu anda TTSO İpekyolu Özel Müzesi’nde 400’ün üzerinde eserimiz var. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Ticaret ve Sanayi Odaları içinde müze kuran ilk kurumuz. Eserlerimiz arasında 500 yıllık Fatih Sultan Mehmet’in hocasının kitabı, Trabzon eyalet mührü, Trabzonlu hattatlar tarafından yazılmış altın varaklı Kur’an-ı Kerimler bulunuyor. Güzel bir müze açtığımıza inanıyorum. Tüm üyelerimizden ve Trabzonlulardan ellerinde eserleri varsa müzemize bağışlamalarını istiyoruz. İsimlerini de belirterek bu eserleri müzemizde sergileyebiliriz.” İfadelerini kullandı.

 

“KISA ZAMANDA ÖNEMLİ MÜZELERİMİZ OLACAK”

 

Trabzon’un tarihi eserler ve müzecilik açısından çok önemli bir noktada olduğunu kaydeden M. Suat Hacısalihoğlu, “Bugün 4 bin yıllık tarihten bahsediyoruz ama bazı veriler taş devrine kadar uzanan özel eserlerin ortada olduğunu gösteriyor. Fransız bir tarihçi yazarın belirttiğine göre Trabzon, dünyada yaşayan en eski şehirlerden biri. Bir şehir kurulur, yıkılır gider ama yaşaması çok önemli. Trabzon’da bunlardan biri. Bu bakımdan müzecilik şehrimizde önemli bir noktada ve biz de örnek olduk. Valiliğimiz ve belediyemizin açacağı müzelerin yerleri hazırlanıyor. Şehir adına kısa zamanda önemli miktarda müzelerimiz olacak” diye konuştu.