1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon Rehberlik Ve Araştırma Merkezi İsveç Yolunda
Trabzon Rehberlik Ve Araştırma Merkezi İsveç Yolunda

Trabzon Rehberlik Ve Araştırma Merkezi İsveç Yolunda

İşte detaylar...

A+A-

 Trabzon Rehberlik Araştırma Merkezi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık HizmetleriBölümü tarafından hazırlanan, AB eğitim ve gençlik programları merkezi başkanlığı (ulusal ajans) tarafından erasmus+ programı kapsamında 2015 teklif çağrısı döneminde kabul edilen ‘’Engelli Bireylerin Sosyal Beceri Öğretiminde Kullanılan Farklı Yöntem ve Tekniklerin İncelenmesi’’ konulu proje kapsamında ilk hareketlilik, 12 eğitimcinin katılımıyla 06-20 Mart 2016 tarihlerinde İsveç’in Stockholm şehrinde RHRG GYMNASİUM adlı kurumun ortaklığında gerçekleştirilecektir. Projenin diğer ayağı 3-18 Eylül tarihleri arasında Portekiz ‘in Braga şehrinde CERCİ Braga adlı kurumun ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Toplam 12 ay sürecek olan projenin ana hedefi; engelli bireylerin sosyal beceri öğretiminde kullanılan farklı yöntem ve tekniklerin( Drama, müzik, sanatsal faaliyetler, vb.)AB boyutunda gözlemlenmesi ve tekniklerin uygulamaya dönük öğrenilmesidir.Bununla beraber, hareketliliğe katılacak ülkelerdeki özel eğitim politikalarının gözlemlenmesi ve toplumsal algının oluşmasındaki etkisinin görülmesini sağlamaktır.

Bu temel amaçların yanında; Trabzon iİ genelinde  görev yapan özel eğitim alanı uzmanlarının AB boyutunda özel eğitimde kullanılan farklı yöntem ve teknikler (drama , müzik ve sanatsal faaliyetler vb.) konusunda bilgilendirilmesini sağlamak,bu projeden edinilen tecrübelerin, bu fikrin geliştirilerek toplumsal farkındalığın oluşturulması, engelli bireylerin iletişim becerilerini destekleyen çalışmaların incelenerek örnek çalışmaların oluşturulması ve geliştirilmesini sağlamak,katılımcıların  yabancı dil gelişimine katkı sağlayabilmek ,farklı kültür/ırk/dil ve dindeki meslektaşlarıyla bilgi paylaşımlarının gelişmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Projeye katılan Rehberlik ve Özel eğitim uzmanlarımız AB saha ziyareti sonrasında Özel eğitim alanında farklı yöntem ve teknikleri uygulayanİl merkezinde belirlenecek pilot okullarda eğitim seminerleri planlayacak,  örnek faaliyetler yapacaklardır. Bu anlamda hem mesleki hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaklardır. Yapılacak çalışmalar ile gerek öğrenci ve gerekse öğretmenler düzeyinde değişim yapmayı hedeflemekteyiz.

Uygulamaların yapılacağı eğitim kademelerindeki değişim, diğer kurumlara örnek teşkil edecektir. Proje sahibi kurum olarak; bölgesel bazda eş değer kurum olan Rize Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Gümüşhane Rehberlik ve Araştırma Merkezi 'ne, Ordu Rehberlik Araştırma Merkezi’ne ve misyonları projenin amacıyla örtüşen bölgesel bazda çalışmalar yürüten derneklere, sivil toplum örgütlerine proje kapsamında yapılan eğitim faaliyetlerini ve projenin kazanımlarını aktaracağız.