1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Trabzon Şehir Tiyatrosu Perdesini “MASKELİLER“ İle Açıyor...
Trabzon Şehir Tiyatrosu Perdesini “MASKELİLER“ İle Açıyor...

Trabzon Şehir Tiyatrosu Perdesini “MASKELİLER“ İle Açıyor...

"Maskeliler"...

A+A-

Trabzon Şehir Tiyatrosu'ndan  bir oyun daha. "MASKELİLER" adlı Oyun Trabzon'da sahneliyor. Ilan Hatsor'un yazdığı, İbrahim Gürsoy'un yönettiği eserin çeviriside Nebil Tarhan'a ait.Oyuncuncular;Adnan Akyüz,İbrahim Gürsoy, Zeki Kamber.


YER : HÜSEYİN KAZAZ KÜLTÜR MERKEZİ.

PRÖMİER : 16/01/2011 PAZARTESİ


Olay işgal altındaki Filistin’de geçer. Hangi zaman fark etmez zira zaman hep devam eder, sonlu değildir. Oyun üç erkek kardeşin Halit, Naim ve Davut’un ve aslında bir gösteride İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu sakat kalmış 7 yaşındaki 4. kardeş Nazif’in de savaşın ortasında yaşadıkları hesaplaşmayı anlatır. Davut, en büyük kardeş ailesini geçindirebilmek için İsrail’lilerin yanında Tel Aviv’de bulaşıkcılık yapmaktadır. Naim İsrail’e karşı komiteye katılmış, 17 yaşındaki en küçük kardeş Halit ise ara konumdadır ve iki abisinin buluşmasını sağlamıştır. Naim ,İsrail ile işbirliği yaptığından kuşkulandığı Davut ile son bir görüşme yapacaktır. “Hain” olmadığını Davut’un ağzından duymak istemektedir. Böylelikle Davut’u sorgulamaya/cezalandırmaya gelecek olan komiteci arkadaşlarına, Davut’u gönlü rahat bir şekilde teslim edecektir. Olay , geçmişte yaşananların hatırlanması ile aydınlanan gerçeklerin çevresinde yaşanan gerilimli anlar ve dialoglarla anlatılır. Oyunun sonunda Halit komitacılar gelmeden, abisi Davut’u bıçaklar.

Kimdir kazanan ya da kaybeden? Bu üç kardeş neden bu hesaplaşma halini yaşarlar, neden Davut “hain”dir, neden Naim komitecilere karışmıştır, Halit neden abisini bıçaklar? Birbirini seven ve kardeş bağı ile bağlanmış bu insanları nasıl bir yazgıdır ki, bu noktaya getirir. Kaybeden her zaman insanlıktır.