1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trabzon Toprağıyla Sarıkamış'a Uğurlandılar
Trabzon Toprağıyla Sarıkamış'a Uğurlandılar

Trabzon Toprağıyla Sarıkamış'a Uğurlandılar

Sarıkamış Destanı Bu Coğrafyanın Sonsuza Dek...

A+A-

 Sarıkamış Destanı Bu Coğrafyanın Sonsuza Dek Türk Yurdu Kalması İçin Verilmiş Büyük Bir Mücadeleydi. Bu Ruha Hepimizin İhtiyacı Var.

‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’ kapsamında Sarıkamış'a gitmek için İstanbul'dan yola çıkan bisikletçiler Trabzon’a ulaştı. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Bisiklet İl Temsilciliği tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen ‘Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu’na katılan bisikletçiler Trabzon'da mola verdi. 1915 yılında donarak hayatını kaybeden 90 bin şehidin anısına gerçekleştirilen tur kapsamında Trabzon'a gelen bisikletçiler, bir gece konaklamalarının ardından Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törenle Sarıkamış'a uğurlandılar.

 

Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Tuna Akyüz’ün Vali Öz’ü ziyaretinin ardından valilik önünde tören düzenlendi. Törende Sarıkamış şehitlerini anarak sözlerine başlayan Vali Öz, “Sarıkamış destanı 1.Dünya Savaşı’nın başlarında Osmanlı, Türk, Avrasya ve Kafkasya tarihi için önemli bir dönüm noktasıdır. On binleri hem savaşta, hem de kar ve kış dolayısıyla şehit verdik. Ancak bu aynı zamanda bir kahramanlık destanıydı. Türk milletinin esaret altında yaşamamasının, büyük devletler ve imparatorluklar kurma geleneğinin bir direnciydi. Hem 93 Harbi, hem de Balkan Harpleriyle kaybedilen toprakların geri kazanılması, Osmanlı devletinin yeniden toparlanması amacıyla yapılan bir mücadeleydi.

 

Tarihte yaşanan olayları o dönemin şartlarıyla değerlendirmek gerekiyor. Sarıkamış destanı o bölgenin kurtulması ve yeniden Osmanlı-Türk toprağı olması için yapılan bir mücadeleydi. Bu mücadelede on binleri şehit verdik. Ancak Türk milleti tekrar bölgede var olma ve mücadele ruhunu kazandı. Başta Rusya olmak üzere o bölgenin coğrafyası yeniden yazılmaya başlandı. Sonrasında da 1.Dünya Savaşı’nın diğer cephelerinde savunma ve milli mücadele ruhumuz tekrar direnç kazanmış oldu. Dolayısıyla o cephedeki şehitlerimizin hatırası bugün tekrar misakı milli sınırları içerisinde yaşatılıyor. Onların hatırasını yaşatmaya, milli birlik ve beraberliğimizi korumaya ihtiyacımız var. İşte bu yüzden o hatırayı yaşatmak için 7’den 77’ye insanlar seferber oluyor. Bu genç sporcularımız İstanbul’dan bunun için yola çıktılar. Onlara ve federasyonumuza teşekkür ediyorum. Bu ruha hepimizin ihtiyacımız var. Bu coğrafyanın Türk yurdu olarak sonsuza dek kalması için bu hatıranın yaşatılması gerekiyor” dedi.

 

Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Tuna Akyüz de, “Amacımız 1995 yılında donarak ebediyete intikal eden 90 bin şehidimize minnet borcumuzu ödemek, gençlerimize tarih bilincini aşılamak üzere bisiklet sporu ve sporcuları ile bin 840 kilometre yol kat ederek bu tarihi geçmişe dikkat çekmektir. Bugün Trabzon’dan yola çıkıyoruz ve Gümüşhane-Bayburt-Horasan Ve Sarıkamış’a toprağı ulaştıracağız” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi ve Kafile Başkanı Tuna Akyüz, Vali Öz’e flama hediye ederken, Vali Öz ise bisikletçilere Sarıkamış’taki şehitliğe götürülmek üzere bir kavanoz Trabzon toprağı verdi.

 

Törene, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Okçin Akşit, Vali Yardımcıları Mustafa Gürdal, Murat Dikbaş, Kızılay Trabzon Şube Başkanı Fuat Adıgüzel, Bisiklet Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Tuna Akyüz, Bisiklet Federasyonu MHK Başkanı Şükrü Aydın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemalettin Yazıcı, bisikletçi öğrenciler katıldı.

 

Tören sonrası bisikletçiler Valilik binası önünde fotoğraf çektirerek Vali Öz’ün verdiği startla yola çıktı. Toplam bin 840 kilometre pedal çevirecek olan grup, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum illerini geçerek Sarıkamış’a ulaşacak.