1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon Valisi Kızılcık!
Trabzon Valisi Kızılcık!

Trabzon Valisi Kızılcık!

Ekonomik anlamda önemli başarılara imza atan ...

A+A-

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, ekonomik anlamda önemli başarılara imza atan Türkiye'nin, şehirlerinde de mimari açıdan farklılığını ortaya koyması gerektiğini söyledi.

 

Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı bu yıl 'Kimlikli ve Kişilikli Şehirler' teması ile Türk dünyasının şehircilik otoritelerini, usta mühendis ve mimarlarını Trabzon'da buluşturacak. 15-18 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenecek kurultay kapsamında yapılacak olan, Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları için yarı final değerlendirme toplantısı yapıldı. Bir restorantta yapılan toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Başkanı İlyas Demirci ile kurultay üyeleri katıldı.

 

Vali Recep Kızılcık, burada yaptığı konuşmada, ekonomik anlamda önemli başarılara imza atan Türkiye'nin, şehirlerinde de mimari açıdan farklılığını ortaya koyması gerektiğinin söyledi. Kurultayın Türkiye ve Trabzon açısından fevkalade önemli olduğunu kaydeden Kızılcık, "Mimari projeler bir medeniyet anlayışını yansıtır. Türk İslam medeniyetini batı medeniyetinden ayıran özelliklere baktığınızda, farklılıkların mimari çalışmalara yansımalarını görürsünüz. Mimari zenginliklerimizi ülkemizde zamanın ihtiyaçları çerçevesinde yeniden yorumlayarak ortaya koyulması bir zorunluluktur. Son yıllarda çoğu göstergelerde fark edilen ülke konumuna gelen Türkiye Cumhuriyeti'nin, bu farklılığı şehirlerimizde de hissedilme ihtiyacı ortadadır." dedi.

 

Türkiye'deki şehir yapılanmasının ekonomik gelişmelere paralel gittiğini söylemenin oldukça zor olduğuna dikkat çeken Kızılcık, sözlerine şöyle devam etti: "Bu alanda ülkemizin gelişmişliğini ortaya koymak bizlerin görevidir. Bu gerçeği gören devletimiz son dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın öncülüğünde çok ciddi kentsel dönüşüm uygulamalarına başlandı. TOKİ tarafından yürütülen bu projeler, Meksika ve Brezilya'da örnek olarak gösterildi. Demek ki Türk insanı ekonomik anlamda son dönemlerde gösterdiği bu başarıyı yapılaşma anlamında da göstermeye başladı."