1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı!
Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı!

Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı!

Araç Sahiplerine Duyurulur...

A+A-

Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nde değişikliğe giderek hurda araç model yılının 1985 yılından 1990 yılına çekildiğini belirtti.

 


Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul, hurda araç konusunda uyarılarda bulunarak, vatandaşları hurda araç konusunda işlemlerini bir an önce yaptırmalarını gerektiğini söyledi.

 

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Yumbul, hurda araç modelinin 1990 yılına yükseldiğini hatırlatarak, "6322 sayılı yasaya göre motorlu taşıt vasfını kaybetmiş, hurda haline gelen ve yanma tahrip olma ve kaybolma gibi çeşitli nedenlerle mevcut bulunmayan araçların İl Özel İdarelerine veya MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüklerine bedelsiz olarak teslim edildiğinde araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi ile trafik idari para cezalarının silinecektir" dedi.

 

Hurda araç model sınırının 1985'ten 1990'a yükseldiğini belirten Yumbul, "Düzenleme ile İl Özel idarelerine ve MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüklerine teslim edilecek olan araçlar için model sınırı 1985'ten 1990'a; mevcut olmayan veya motorlu taşıt olma vasfını kaybeden araçlar için ise sınır 1998 modelden 2000 modele yükseltildi. Diğer taraftan, silinecek olan MTV ve trafik idari para cezası borçlarının vadeleri ve işlemlerin tamamlanma tarihleri 31 Aralık 2014 tarihine uzatıldı. 2000 ve daha eski model taşıtlardan, mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş olan taşıtların, bu durumlarının kanaat verici belgelerle tevsik edilmesi veya ilgili trafik tescil kuruluşu nezdinde adlarına kayıtlı olanlar tarafından yazılı bildirimde bulunulması halinde, bu taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergilerinin 1/4'ünün 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilecektir. Aracını hurdaya ayırmak isteyen veya aracın mevcut olmaması nedeniyle kaydını sildirmek isteyen mükelleflerimizin işlemlerini bir an önce yaptırmaları yararlarına olacaktır" şeklinde konuştu.