1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da “Altın“ Bile İşe Yaramadı!
Trabzon'da “Altın“ Bile İşe Yaramadı!

Trabzon'da “Altın“ Bile İşe Yaramadı!

'Cumhuriyet Altınlı Teşvik' İlgi Görmedi...

A+A-

Trabzon'un Arsin Belediyesi, Karadeniz'in simge isimlerine ilgiyi artırmak için başlattığı teşvik, karşılık bulmadı.

 Trabzon'un Arsin Belediyesi tarafından Karadeniz'in simge isimlerinden olan Temel, Dursun, İdris ve Fadime isimlerine ilgiyi artırmak için başlattığı cumhuriyet altınlı teşvik, karşılık bulmadı.

 

Arsin Belediyesi, yaklaşık 1,5 ay önce Karadeniz'in simgelerinden ve aynı zamanda yöre fıkralarının en önemli karakter isimlerinden olan Temel, Dursun, İdris ve Fadime'nin unutulmaya başlanması üzerine bu isimleri yeniden yaygınlaştırmak için harekete geçti. Belediye Meclisi; çocuklarına Temel, Dursun, İdris veya Fadime ismini veren aileleri ödüllendirme kararı aldı. Karara göre, Arsin Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden ve yeni doğan çocuklarına ikinci isim olmaması şartıyla Temel, İdris, Dursun veya Fadime adını veren her aileye 1 adet cumhuriyet altını verileceği duyuruldu. Yaklaşık 1,5 ay önce başlayan kampanyadan sonra ilçede 100'e yakın doğum gerçekleşti, ancak ailelerin hiç birisi çocuklarına Temel, Dursun, İdris ve Fadime ismini vermedi.

 

Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, kampanyayı, bölgenin simgesi haline gelen ancak unutulmaya yüz tutan isimlerinin yaşatılması için başlattıklarına değindi. Bu isimlerin Karadeniz kültürünün simgesi olduğuna dikkat çeken Şen, "Biz Temel ile Fadime'nin sadece fıkralarda, beyaz perdede kalmasını veya oralarda bu isimlerin son bulmasını istemiyoruz. Bu nedenle başlattığımız kampanyaya katılan aileler, eğer Arsin'de ikamet ediyor ve doğan çocuklarına ön veya son isim olmadan sadece Temel ile Fadime ismini koyarlarsa bir adet 1 cumhuriyet altını hediye edeceğimizi açıklamıştık." dedi.

 

İlçede bu yıl dünyaya gelen 100 civarındaki çocuğun hiç birisine ailelerinin bu isimleri vermemesine üzüldüğünü ifade eden Şen, yeni bir kampanya ile çekilişle otomobil vereceklerine ilişkin iddiaları ise yalanladı.