1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da Doktorlar Seferber Oldu!
Trabzon'da Doktorlar Seferber Oldu!

Trabzon'da Doktorlar Seferber Oldu!

6,5 aylık olarak doğan bebek, yapılan özel tedaviler ile sağlığına kavuştu...

A+A-

 Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde 3 ay önce 6,5 aylık olarak doğan bebek, yapılan özel tedaviler ile sağlığına kavuştu.


Konuyla ilgili bilgi veren KTÜ Tıp Fakültesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yakup Aslan, 6,5 aylık gibi gerçekleşen erken doğumlarda bebeklerin ölüm risklerinin çok yüksek olduğunu söyledi. Bebeğin solunum yetmezliği yüzünden 2 ay süreyle yapay solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü belirten Dr. Aslan, " 27 haftalık (6.5 aylık) olarak, 880 gram ağırlığında ve 34 cm boyunda doğan bebeğimiz 3 ay süre ile yatırılarak tedavi edildi. Solunum yetmezliği nedeni ile 2 ay süre ile yapay solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdü. Solunum yetmezliğinin çok uzun sürmesinin nedeni akciğer baloncuklarının (alveollerinin) soluk alıp verme esnasında sönmesini önleyen ve normalde akciğerler tarafından üretilen 'Surfaktan' isimli bir maddeyi bebeğin akciğerlerinin üretememesi idi.
Hastamızın surfaktan üretememe nedeni muhtemelen genetik bozukluktan kaynaklanmaktadır. Gebelik haftası ve doğum ağırlığı bu kadar düşük olan bebeklerin ölüm oranı yüzde 15-50 arasındadır. Ayrıca bu hastada var olan muhtemel gen bozukluğu ölüm riskini en az 3.5 kat artırmaktaydı. Bu tür hastaları yaşatmak için eksik olan surfaktan isimli maddeyi hastanın akciğerlerine vermek ve solunum aygıtı ile solutmak gerekmektedir. Dünya genelinde, şimdiye kadar surfaktan isimli madde bir hastaya en fazla 3-4 defa verilmiş, hastalar ya ölmüş, ya da iyileşmiştir. Bizim hastamızın hastalığı çok ciddi olduğu için tam 11 kez hastanın akciğerlerine bu ilacı vermek zorunda kaldık. Bu itibarla dünyada ilk kez bir hastaya bu kadar çok sayıda surfaktan uygulaması yapılmış ve hasta yaşatılabilmiştir. Çok yüksek ölüm riskine sahip olan hastamız; kaliteli ve özverili hizmet, bilgi ve ileri teknoloji sayesinde sağlam olarak yaşamını sürdürmektedir. Hastamız bu gün itibari ile bin 800 gram ağırlığa ve 41 cm boyuna ulaşmış olup, sağlıklı bir halde annesine teslim edilmek üzeredir. Bunu da hastanemizde ve ülkemizde sunulan sağlık hizmetinin kalitesini gösteren bir gösterge olarak kabul etmek gerekir. Zira, bu hasta belki en gelişmiş ülkelerden birinde bile doğsa idi bile yaşama şansı çok azdı" dedi.


Anne Ayşe Hindistan ise ilk başlarda bebeğinin yaşamasından umutlu olmadığını belirterek, "Doğrusunu söylemek gerekirse ilk başlarda umudum yoktu, bana yaşama ihtimalinin çok düşük olduğunu söylemişlerdi. Şimdi ise Rabbime çok şükürler olsun bebeğim giderek iyileşiyor. Artık bebeğimi emzirmek için kucağıma aldım. Bundan büyük mutluluk olamaz. Bebeğime çok iyi baktılar, hepsine teşekkür ederim" dedi.
Öte yandan Ayşe Hindistan'ın yeni doğan kız çocuğu ile birlikte 3 çocuk annesi olduğu öğrenildi.