1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da EYOF Heyecanı...
Trabzon'da EYOF Heyecanı...

Trabzon'da EYOF Heyecanı...

Trabzon'da 23-30 Temmuz tarihlerinde yapılacak Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF), Karadeniz'in başkentini dünyaya tanıtacak...

A+A-

Her yıl binlerce turistin uğrak yeri olan Uzungöl, Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi yanında yöreye özgü yiyecek kültürü, el işlemeleri, yayla şenlikleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Trabzon, 49 ülkeden gelecek sporcuları birer turizm elçisi olarak ülkelerine göndermeye hazırlanıyor.

Kuruluşu milattan önce 2000'li yıllara kadar inen Trabzon, barındırdığı tarihi ve kültürel varlıkların yanı sıra doğa ile baş başa kalınacak mekanları, kara, deniz ve hava yoluyla ulaşım imkanları, limanı, üniversitesi ve tarihten gelen misyonuyla, Doğu Karadeniz'in en önemli yerleşim yerleri arasında gösteriliyor.

 UZUNGÖL

uzzz.jpg

Yılda 550 bini aşkın yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Trabzon'da, doğanın tadına varılabilecek ender güzelliklerden Uzungöl, bu turist sayısının yaklaşık 350 bininin görmeden kentten ayrılmadığı mekanların başında geliyor. Kent merkezine 99, Çaykara ilçesine 19 kilometre uzaklıktaki Uzungöl, heyelan sonucu dere yatağının doğal baraj şeklinde Haldizen Deresi'ni kapatmasıyla oluşmuş. Çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergileyen Uzungöl, son dönemde kentin turizm lokomotifi durumuna geldi.

SÜMELA MANASTIRI

sssss.20110619124734.jpg

Tarihi öneminin yanı sıra inanç turizmiyle de adından söz ettiren Sümela Manastırı da kentteki en önemli turizm merkezlerinden biri. Maçka ilçesine bağlı Altındere köyü sınırları içindeki Altındere vadisinde, Karadağ'ın eteklerindeki sarp kayalıklara kurulmuş Sümela Manastırı, halk arasında ''Meryem Ana'' olarak anılıyor. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan manastırda, freskler ve Hz. İsa ile Meryem Ana'nın hayatıyla ilgili tasvirler bulunuyor. Manastırın rivayete göre 375-395 yılları arasında Atina'dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulduğu biliniyor.

Selçuklu, Bizans ve Gürcü mimarilerinin ortak özelliklerini barındıran, 13. yüzyıldan bu yana değişikliğe uğramadan ulaşan kent merkezindeki Ayasofya Müzesi de Trabzon'da özellikle yabancı turistlerin uğrak yerlerinin başında geliyor.

-GÖRÜLECEK MEKAN, TADILACAK LEZZET ÇOK-

Ulu Önder Atatürk'ün Trabzon'a ikinci gelişinde konakladığı Atatürk Köşkü, Trabzon'da doğan Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın adını taşıyan Kanuni Evi, kenti kuş bakışı görme olanağı sunan Boztepe ve Anadolu'ya ilk şampiyonluk kupası getiren Trabzonspor'un tarihinin yer aldığı Trabzonspor Müzesi, kentin görülebilecek mekanları arasında.

Sadece doğal güzelliği ve tarihi turistik varlığıyla değil, yöresel yiyecek kültürüyle de Trabzon önemli kentler arasında yer almakta. Kara lahana sarması, kaygana, mısır ekmeği, tereyağında alabalık, Hamsiköy sütlacı, Akçaabat köftesi, Trabzon tereyağı, Vakfıkebir ekmeği gibi ünlenen tatlar da Trabzon'da konuklara ikram edilmek üzere bekliyor.

Ayrıca özellikle yaz aylarında eşsiz güzelliği ve temiz doğasıyla öne çıkan Trabzon yaylalarında düzenlenen şenlikler, alternatif birer çekim alanı oluşturuyor.

Tüm bu özelliklerin yanında, Trabzonspor ile öne çıkan, 2007 yılındaki Karadeniz Oyunları ile tesisleşmeye başlayan ve temmuz ayında yapılacak EYOF ile spor alanında zirveye çıkan Trabzon, özünde yer alan potansiyelin olimpik oyunlarla dünya ülkelerine yayılmasını ve kentin dokusunu dünya genelinde tanınmasını bekliyor.