1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da Gerginlik!
Trabzon'da Gerginlik!

Trabzon'da Gerginlik!

Eylemde Gerginlik Yaşandı...

A+A-

Trabzon'da Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesini isteyen bazı sivil toplum örgütü mensupları, müze önünde açıklamalarda bulundu. Bu isteğe karşı çıkanlar ile müzenin camiye dönüştürülmesini isteyenler arasında gerginlik oldu.

 

Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesi tartışmaları, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın İstanbul'da bir açılış

töreninde yaptığı konuşmanın ardından başladı. Arınç'ın, Trabzon'daki Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülerek ibadethaneye açılacağını söylemesi, Trabzon'da destek görürken, bazı kesimler tepk gösterdi.

 

Bazı sivil toplum örgütlerine mensup yaklaşık 20 kişi bugün Ayasofya Müzesi önünde toplandı, Arınç'ın açıklamalarına destek vererek Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmesi gerektiğini savundu. '500 yıllık cami müze kalamaz' ve 'Ayasofya müze değil camiidir' yazılı dövizler taşıyan grup yapılan açıklamaları ardından dağılırken, müze çevresinde oturan bazı kişiler ile esnafların tepkisine maruz kaldı. Camiiye dönüştürme fikrini eleştiren esnaf ve vatandaşlar ile müze önünde açıklama yapan grup arasında kısa süreli gerginlik oldu. Ayasofya Müzesi'nin kent turizmine önemli katkıları sağladığını belirten mahalle sakinleri müzenin camiye dönüştürülmesinin çok yanlış olacağını dile getirdi. Grupta bulunanlar, açıklamaların ardından dağıldı.

 

Bu arada, eylem sırasında Ayasofya Müzesi'ne girmekte güçlük çeken turistler ise, eylemin ardından müzeyi gezebilme fırsatı buldu.