1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da Katı Atıkların Kaynağında Ayrıştırılması İçin Çalışma Başlatıldı!
Trabzon'da Katı Atıkların Kaynağında Ayrıştırılması İçin Çalışma Başlatıldı!

Trabzon'da Katı Atıkların Kaynağında Ayrıştırılması İçin Çalışma Başlatıldı!

Proje kapsamında iştişare toplantısı düzenlendi...

A+A-

Trabzon Belediyesi tarafından bazı pilot bölgelerde uygulanan ve kasım ayından itibaren de şehir geneline yayılması planlanan 'Katı atıkların kaynağından ayrıştırılarak toplanması projesi', Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıda ele alındı. Toplantıya Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, ilçe ve belde belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, meslek odaları, okul, dershane, banka, Kur'an kursları, sendika, hastane temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

 Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, burada yaptığı konuşmada, kasım ayında uygulamaya koyacakları projenin dünyada uygulanan en geçerli yöntem olduğunu kaydetti. Katı atık konusunun kangren bir sorun olmaya devam ettiğini belirten Gümrükçüoğlu, "Kutlular'daki düzenli depolama alanı dolmak üzere. Dünyada en geçerli yöntem çöpün kaynağından ayrıştırılarak toplanması. Birçok medeni ve gelişmiş ülke bu ayrıştırmayı başardı. Daha temiz bir Trabzon için çöpün kaynağından ayrıştırılması çalışmasını bu yılın kasım ayı itibariyle başlatıyoruz. Hedefimiz; çöpün yüzde 90 oranında ayrıştırılarak toplanması. Bunun için birlikte uygulayacağımız bu projede sizlerin görüş ve önerileri bizlere yol gösterici olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Vali Recep Kızılcık da konuşmasında, yaşanılan yüzyılın insanların refah ve hayat standartlarını artırırken bazı sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Bunların başında da çevre kirliliği ve katı atıkların geldiğine vurgu yapan Kızılcık, "Çevre ile ilgili talepler daha çok genç kuşaklardan geliyor. Bu mirası gelecek kuşaklara en iyi şekilde teslim etmek için hep birlikte çalışmalıyız." dedi.

 

Katı atık tesislerine giden atığın her geçen gün arttığını da kaydeden Vali kızılcık, "Geçen yılın yaz aylarında Kutlulardaki düzenli depolama alanına giden katı atık günlük 550 ton iken bu yılın yaz aylarında bu rakam 650 tona çıktı. Bu tedbir almamız gerektiğinin de işaretidir." şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından katılımcılara uygulanacak proje hakkında bilgiler verildi. Toplantı katılımcıların isteklerinin sözlü ve yazılı olarak alınmasıyla son buldu.