1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Trabzon'da Kılıçdaroğlu rüzgarı !
Trabzon'da Kılıçdaroğlu rüzgarı !

Trabzon'da Kılıçdaroğlu rüzgarı !

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Trabzon'da halka seslendi

A+A-

Aile sigortası için parayı nereden bulacaksınız dediler. 14 Kurum var devlette... 14 kurumu saptadım onlar bilmezler, onların bütçesini çıkardım, onlar bilmezler. Kemal kardeşiniz eski hesap uzmanıdır. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun bunun kaynağı sorulur mu? Çocuk yatağa aç gitmesin diyoruz, parayı nereden bulacaksınız diyorlar. Sen İran'a kullanmadığın gazın bedelini ödedin... Yedi sülalene, yandaşlara, hortumculara gelince para var. Yoksula gelince sordukları soruya bak. Ben bu parayı bulacağım ve yoksulluğu tarihe gömeceğim. Aile sigortasından en çok esnaf yararlanacak. Aile sigortasıyla size ekonomik güvence getiren parti CHP olacak... Halkın partisini iktidar yapın bu ülkede hiç bir çocuk yatağa aç gitmesin.

15 ay askerliği önce 9 aya sonra da 6 aya indireceğim. Ben söyledim dedim ki, öğrencilerimiz okulu bitirince 9 ay askerlik yapacaklar. Recep Bey, memeleketi kim savunacak dedi. Cevabını vereyim mi? Peki sevgili Recep Bey, senin oğlun 21 gün askerlik yaparken hiç aklına gelmedi bu memleketi savunacağı. Ama vatandaşın oğlu 9 ay askerlik yapacak. Diyorsun ki bu memleketi kim savunacak. Buradan cevap veriyorum. Biz bu memleketi savunmak için gerekirse 9 ay değil 9 yıl askerlik yaparız. Sen şöyle kenarda dur.

Dün yine hakaretler, küfürler yağdırdı. Bir şey demeyeceğim O'na... Onu Allah'a emanet ediyorum... Rahmetli babam derdi ki, 'Oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur'... Artık şifresini de çözdüm... TC tarihinde ilk kez bir Başbakan, kendi bakanlarının yolsuzluk yaptığını itiraf etti. Hepimizin hakkı var, çok ve yolsuzluk yapan bakanların adını açıkla. Kul hakkı yiyenlerden hesap sorulacak tarih 12 Haziran...

Trabzonlu kardeşim illa bu pankartı oku diyor, 'Recep Alex'i bakan yap' diyor... Bir Başbakan bakanlarının yolsuzluk yaptığını itiraf ediyor. Sonra o bakanlar gelip beni buluyor ve beni akla Kemal Bey diyor. Gelmiş benden icazet istiyor... Ben dürüst adama icazet ederim... Sen dürüst adamsan çık ortaya Başbakan'dan hesabını sor.

Hakkını vereyim... En iyi durumda olanlar emekliler... Ne zaman ben konuşsam, 'Emeklilerin durumu çok iyi, tatilleri çok uzun, sandığa gidip AKP'ye oy veriyorlar' diyorlar... Emeklilerin durumunun iyi olmadığını ben de biliyorum, emeklilerin milli gelir artışından pay alması gerektiğini söyledik. Ama seçimde emeklilerimiz gitti ve AK Parti'ye koşa koşa oy verdi. Benim ahdım var... İki elim emeklinin yakasında olacak... Neden mi? emeklilerin hakkını en çok biz savunuyoruz ama emekliler AK Parti'den yana... Diyorsanız ki durumumuz çok iyi, imkanımız iyi, Kanarya adalarında yaz tatili yapıyorsanız oyunuzu verin yine AK Parti'ye... Ama eğer diyorsanız ki durumumuz iyi değil... O zaman oyunuzu gidin ve CHP'ye verin... Zalim'in Recep'i varsa Mazlumun Kemal'i var...

Allah aşkına bir şeyi düşünün... Bir mal üretiyorsunuz ve dünyada bir numarasınız. Otobüs, kamyon, çamaşır makinası ne olursa olsun farketmez. Dünyada bir numaraysam fiyatı ben belirlerim değil mi? E peki nasıl oluyor. Fındıkta bir numaraysak fiyatı Hamburg borsası belirliyor. Fiskobirliği yeniden ayağa kaldıracağız. Ben fındık üreteceğim parasını başkası yiyecek olur mu böyle şey Allah aşkına?

Sayın erdoğan SSK'dayken şunu bunu yaptır diyor benim için. Ne söylerse söylesin, ben ne yaptığımı biliyorum. Boğazımdan haram lokma geçmedi. Ama ona bir çağrım var; 'Devletin tüm imkanları senin emrinde, gel istediğin belgeyi dökümanı al, karşıma gel, senin istediğin TV kanalında, istediğin gazetecilerle, sen bana soru sor Kemal kardeşin cevaplasın, ben sana sorayım sen cevapla'... Ayıp mı? Ama efendi diyor ki, 'Ben ustayım o çırak'... Ben de diyorum ki 'Yiğit adamsan çıkarsın karşıma kim usta kim çırak gösteririm sana'... Recep Tayyip Erdoğan karşıma çıkabilir mi? Niye çıkamaz? Kemal kardeşininzn karşısına çıkması için geçmişi temiz olmalı, kul hakkı yememsi lazım, mangal gibi de yüreği olması lazım. Bir adam düşünün korkudan karşıma çıkmıyor. Bir de memleketi yönetecek. Öyle sağda solda efelenmesin, gelsin karşıma ben ona göstereyim!

Bir de sağda solda diyor ki, Hz Ömer'in adaletinden bahsediyor. Hz Ömer tüm dünyada adaletiyle simgeleşmiş yüce bir insandır. Şimdi adaletinden bir örnek vereceğim. Kendi işini yaparken, kendi mumunu, devletin işini yaparken devletin mumunu yakacak kadar adildir. Ben de dedimki Recep Bey'e... Ürdün'e devletin uçağıyla davetiye götürdün dedim, bana hakaret yağdırdı yine. Yine soruyorum, Teke Tek programında o gezi resmi bir gezi değildir dedi. E resmi değilse sen devletin uçağıyla Ürdün'e neden gittin? Neden cevap vermiyorsun bana... Temiz adam ahlaklı adam sorulara cevap vermez mi?