1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon’da komşunun inadı, yıktırdı
Trabzon’da komşunun inadı, yıktırdı

Trabzon’da komşunun inadı, yıktırdı

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Fatih mahallesi Merkez apartmanındaki...

A+A-

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Fatih mahallesi Merkez apartmanındaki 37 yıllık komşular arasında çıkan anlaşmazlık mahkemeye taşındı. Komşusunun inadı yüzünden çatısının yıkıldığını iddia eden Şaduman Ersavaş, yaşananları şu sözlerle anlattı: “37 yıldır bu apartmanda oturuyorum. Mahkemelik olduğum komşum Meryem Y. ile de güzel bir komşuluğumuz vardı. Kendisi apartman içine kendine bir başkanlık odası yaptırdı. Apartmanca bunun doğru olmadığını belirterek başkanlık odasını yıktık. Bu olayın ardından, belediye tarafından evimin kaçak olduğu ifade edilen bir yazı aldım. Mahkeme süreci böylece başladı. Meryem Y., 37 yıllık dairemin kaçak olduğu iddiasıyla şikayette bulunmuş. Mahkemeyi avukatsız kazandık. Mahkemeden sadece çatı örtüsünün yanlış olduğu kararı çıktı.”

 

TEMYİZDEN KARAR ÇIKMADAN BELEDİYE YIKTI

 

Kazandığı ilk davanın ardından anlaşmazlığın son bulmadığını ifade eden Ersavaş, ikinci mahkeme süreciyle de uğraştığını söyledi. Ersavaş, “İlk mahkemeyi kazanınca ikinci mahkeme açıldı. Bu mahkemenin de açılma nedeni aydınlatma boşluğundan merdiven yapılarak çatıya çıkılma talebi. Mahkeme yine bizi haklı gördü. Çatıya ortak kullanım alanı olduğu için ev sahibinin izni dahilinde sadece baca temizliği ve anten işleri için çıkılabileceği kararı alındı. Bütün mahkemeler aleyhine sonuçlanan Meryem Y., işi inada bindirerek itiraz etti ve karar temyize gitti. 2 yıldır temyizden sonuç çıkmadı. 8 yıldır da mahkemelere gidip geliyorum. Birkaç gün önce belediye ekipleri gelip çatımı yıktı. Ben temyizden karar çıktığı için yıktılar sandım. Fakat temyizden karar çıkmamış. Meryem Y., belediyeyi de mahkemeye vererek çatımı yıktırmış” diye konuştu.

 

BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN HUZURLA OTURALIM

 

Ersavaş, “Benim elimde tapum, yapı kullanma iznim bütün resmi evraklarım var. Görenler hayret ediyor. İşin mantığını 8 yıldır biz çözemedik. Çözen biri varsa bize de anlatsın. Benim çatım yıkıldı, çatısız oturuyorum, yağmur yağmasın diye dua ediyorum. Meryem Y. İse, eşi vefat etmiş bir hoca eşidir. Oturduğu daire de vakfın dairesidir. Bir inat uğruna bu kadar akla mantığa aykırı iş olur mu? Meryem Y.’nin tek söylediği şey ‘Ben hoca karısıysam o çatıya çıkacağım.’ Çatıya çıkıp ne yapacak? Bilen yok, bu nasıl insanlık, bu nasıl bir iş, mantık devre dışı. Bir an önce bu yanlıştan dönülsün. Mahkeme kararınca çatının örtüsü ne yapılması gerekiyorsa yapalım, evimizde huzurla oturalım” dedi.