1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da Koordinasyon Kurulu Toplantısı!
Trabzon'da Koordinasyon Kurulu Toplantısı!

Trabzon'da Koordinasyon Kurulu Toplantısı!

Trabzon Valisi Başkanlığında Toplandılar...

A+A-

Trabzon İl Koordinasyon Kurulu, 2012 yılının ikinci toplantısını yaptı.Trabzon Valiliği Toplantı Salonu'nda, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ın başkanlık yaptığı toplantıya belediye başkanları, ilçe kaymakamları, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve il genel meclisi üyeleri katıldı. Toplantıdaki konuşmasında, mevsim şartlarının etkili olması nedeniyle yatırımlarda fiziki gerçekleşme oranlarında çok ciddi bir artışın olmadığını belirten Vali Kızılcık, yatırımların baharla birlikte daha hızlanacağının altını çizdi. 2012 yılı mart ayı sonu itibariyle Trabzon'daki kamu yatırımlarının değerlendiren Vali Kızılcık, "21 yatırımcı kuruluş 14 ana sektör ve değişik alt sektörlerde 5.6 milyar TL toplam tutarı olan bin 16 adet proje üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. Bu projeler için 2012 yılında genel, özel idare ve döner sermaye bütçelerinden toplam 350 milyon TL ödenek tahsis edilmiş olup, 2012 yılı mart sonu itibariyle 14 milyon TL harcama yapılarak yüzde 4 nakdi, yüzde 14 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır" dedi.

 


Yatırımların kamu sektörü itibariyle değerlendirilmesinde eğitim sektörünün birinci sırada yer aldığını ifade eden Vali Kızılcık, "Eğitim sektörü 5 milyon TL harcama ve toplam harcamanın yüzde 38 ile ilk sırada yer alırken, sosyal altyapı, harita, tapu kadastro, imar planı gibi alt sektörleri içeren diğer kamu hizmetleri sektörü yaklaşık 3 milyon TL harcama ve toplam harcamanın yüzde 23'ünü oluşturarak ikinci sırada, sağlık sektörü ise 2 milyon TL harcama ve toplam harcamanın yüzde 12'unu oluşturarak üçüncü sırada yer almıştır" diye konuştu. Vali Kızılcık, kuruluşlar bazında yatırımları da değerlendirerek, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

 "Karadeniz Teknik Üniversitesi 4 milyon TL harcama ile ilk sırada yer alırken, bu kuruluşu 2.5 milyon TL harcama ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve 2 milyon TL harcama ile de İl Özel İdaresi izlemiştir. Trabzon'da 2012 yılı mart ayı sonu itibariyle 53 proje tamamlanmıştır. Bu projelerin 36'sına yıl içerisinde başlanmış ve tamamlanmış, kalan 17'sine ise 2012 yılından önce başlanan ve bu yıl tamamlanan projelerdir. Halen üzerinde çalışılan 811 projenin 694'üne bu yıl, 117'sine ise 2012 yılından önce başlanan ve tamamlanmasına çalışılan projelerdir. 43 proje ihale aşamasında olup, 109 projeye ise önümüzde dönemde başlanacaktır." Yatırımcı kuruluşların sunumlarına geçmeden önce İl Tütün Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü’ye söz veren Vali Kızılcık, sigarayla mücadelede herkesin ve her kesimin duyarlı olmasını istedi. Prof Dr. Özlü de, katılımcılara tütünle mücadele kapsamında çıkarılan yasa hakkında bilgi verdi ve tütün maddesinin zararını anlattı. Prof. Dr. Özlü'nün sunumunun ardından Vali Kızılcık, Prof Dr. Özlü'ye teşekkür ederek, kuruluş amirlerine söz verdi. Sunumlar esnasında bazı kurumların yapmış oldukları proje uygulamalarında özellikle altyapıya zarar verdiklerini belirten Vali Kızılcık, bu konuda duyarlı olunması gerektiğinin altını çizerek, "Bu konuda muhtarlarımızdan çok şikayetler alıyorum. Proje yaparken altyapıya zarar verilmemesi yönünde tedbirler alınmasını istiyorum. Çünkü yapılan yatırımlara harcanan paranın bir o kadar da onarımına harcama durumunda kalıyoruz. Bu konuda teknik elemanlarımız ve yetkililerin daha duyarlı olmalarını istiyorum" dedi.