1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Trabzon’da müfettişlerden inceleme!
Trabzon’da müfettişlerden inceleme!

Trabzon’da müfettişlerden inceleme!

Trabzon’da müfettişlerden inceleme!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nca okullarda öğrencilere bedava dağıtılan kitapların yanısıra öğretmenlerin öğrencilerden "Akıllı defter" ve "Akıllı kitap" adı altında yardımcı ders kitabı almalarını talep etmesi ve bu kitapların her kırtasiyede değil de belli başlı kırtasiyelerde satılması velilerin tepkisi çekmişti.

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. 

Bakanlık tarafından görevlendirilen müfettişler Trabzon’daki bazı okullarda araştırma yaparken, milli eğitim il müdürlüğü yetkilileri bu yönde çalışmaların sürdüğünü açıkladılar.

Öğretmenlere herhangi bir biçimde zorlama yapılmayacağı tavsiyesinde bulunduklarını ifade eden yetkililer, “Öğretmenlere herhangi bir biçimde zorlama yapılmayacağını yada tavsiyede bulunulmayacağını ifade ettik. Bizler okul olarak bir zorlama bir mecburiyet herhangi bir şekilde bir derginin ya da bir yayın evinin alınması konusunda aracı olamayız, baskı kuramayız. Basında bulunduğu kadarıyla sanki baskı varmış gibi bir iddia olunca biz de böyle bir iddianın gerçekten olup olmadığı ile ilgili araştırma yaptırıyoruz. Öyle bir belirlememiz olursa mevzuat çerçevesi içerisinde gerekeni yapacağız. Şu anda bu yönde çalışmalar yapılıyor. Konuyla alakalı tüm okullarda müfettişler bu yönde çalışmalarını sürdürüyor. Çocuklarımız üzerinden ailelere böyle bir baskı yapılıp yapılmadığını araştırıyoruz. Kırtasiyelerde satılan kitapları almayı yasaklama gibi bir durumumuz söz konusu değil. Bir okul müdürü ya da öğretmen illa şunu alacaksın diye zorlama yapamaz. Bakanlıkça da yasak esasen. Devlet zaten araç gereciyle alakalı ücretsiz dağıtımı yapıyor. Bunu yaptıktan sonra da (EBA) dediğimiz Eğitim Bilişim Ağı var. Oradan da öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz hatta velilerimiz istifade edebilir. O anlamda çocuklarımızı daha geniş bilgi ile buluşturabilir” şeklinde konuştular.