1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da Ramazan!
Trabzon'da Ramazan!

Trabzon'da Ramazan!

Bu Yıl Trabzon'da Ramazan Bir Başka...

A+A-

Trabzon Belediyesi tarafından bu yıl 4'ncüsü yapılacak olan Ramazan etkinleri uluslararası nitelik kazanacak. İlk üç yılında ilçelerin ve farklı kentlerin kültürlerinin sergilendiği gecelerin organize edildiği etkinliklerde bu yıl Türkiye dışında 4 ayrı ülkenin temsilcileri kültürlerini ortaya koyacak.

 

Bosna-Hersek, Makedonya, Arnavutluk ve İran'ın misafir olacağı Ramazan etkinliklerinin bu yıl daha renkli geçmesi bekleniyor. Ramazan etkinlerinde bu yıl ayrıca Nevşehir, Konya, Kayseri, Malatya ve Artvin illerinin de gecesi olacak. Zağnos Vadisi bu yıl Tonya'lılar ve Akçaabat'lılar gecesine de ev sahipliği yapacak.

 

Ramazan ayının gelmesinden önce 18 Temmuz Çarşamba günü Ramazan etkinlikleri saat 21.00'de başlayacak. Trabzon Belediyesi Mehter Takımı'nın konseriyle başlayacak Ramazan etkinliklerinde Temel Dursun Show, Osman Öztürk ve Sinan Yılmaz konserleri yer alacak.

 

4 Ağustos'ta Bosna-Hersek Gecesi, 5 Ağustos'ta Arnavutluk Gecesi, 6 Ağustos'ta Makedonya Gecesi, 7 Ağustos'ta ise bu üç ülkenin ortak programı olan Balkan Gecesi yapılacak. Ramazan ayının 25. günü olan 13 Ağustos tarihinde ise İranlılar gecesi düzenlenecek.

 

Ramazan etkinliklerinde ayrıca, 28 Temmuz'da Artvinliler Gecesi, 1 Ağustos'ta Nevşehirliler Gecesi, 3 Ağustos'ta Konya semazen gösterisi, 10 Ağustos ve 11 Ağustos'ta Kayserililer Gecesi, 27 Temmuz'da Tonyalılar Gecesi ve kapanış günü olan 19 Ağustos'ta ise Akçaabatlılar Gecesi organize edilecek.

 

Zağnos Vadisi'nde programlarda 15 Ağustos tarihinde Türk Halk Müziği'nin güçlü sesi Fatih Kısaparmak bir konser verecek. Ayrıca 19 -26 Temmuz'da Hüseyin Fidan, 22-30 Temmuz ve 8 Ağustos'ta Tuncay Garga, 28 Temmuz'da Selçuk Balcı, 29 Temmuz'da Feluka konserleri Zağnos Vadisi'nde olacak.

 

Cuma akşamları müftülük tarafından hazırlanacak programlara yer verilirken, Ramazan boyunca Hacivat Karagöz gösterileri, yarışmalar, tiyatro gösterileri, ilizyon gösterileri, şiir geceleri Zağnos Vadisi'ne gelenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ramazan ayının manevi havasını Zağnos Vadisi'nde yaşatacaklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Geçen yıllarda her gün 10 binin üzerinde ziyaretçiyi konuk eden Zağnos Vadisi'nde, bu yılki etkinliklerimize daha fazla vatandaşımızın katılacağını tahmin ediyorum. Bu yıl programlarımıza Türkiye'nin dışında 4 farklı ülkeden de misafirler gelecek. Aynı dine mensup olduğumuz bu insanlarda Ramazan'ı birlikte yaşamak bizlere ayrı bir huzur verecektir.

 

Ramazan ayı boyunca teravih namazı sonuna kadar dini içerikli etkinliklerin yapılacağı Zağnos Vadisi'nde teravih namazının ardından kültürel programlar gerçekleştireceğiz." -