1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon’da sahte para çetesi!
Trabzon’da sahte para çetesi!

Trabzon’da sahte para çetesi!

Peki sahte para nasıl anlaşılır? İşte yanıtı…

A+A-

 Trabzon’da piyasaya sahte para sürmek isteyen Ardahanlı çeteye polis ekipleri geçit vermedi. Akçaabat’ta yakalanan şahıslar, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesine (KOM) teslim edildi. Burada yapılan sorgularının ardından Ç.M, U.Ç ve E.C.T sevk edildikleri mahkemece sahtecilikten tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3 kafadar bir süre önce benzin istasyonunda sahte para ile alış veriş yapmak isterken yakayı ele vermişlerdi. Arabaları ve üzerlerinde yapılan aramalarda 33 adet sahte 100 TL ele geçirildi.

SAHTE PARA NASIL ANLAŞILIR?

Sahte para (banknot) sahteciliği günümüzde teknolojinin gelişmesi ile artmaktadır. Özellikle baskı ve renkli fotokopi cihazlarının kullanımı ile sahte para basımının yaygınlaşmasında büyük etken olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti (Banknot) Paraların üzerlerinde 12 adet güvenlik özelliği bulunmaktadır. Dokunma, bakma ve açılı bakma ile 10 adet özelliğini kontrol edebilirsiniz. Diğer 2 adet özelliğini büyüteç ve UV ışık veren cihaz yardımı ile görebilirsiniz. Güvenlik kontrol özellikleri tüm bankanotlarda aynı yerlerde bulunmaktadır. Peki paraların sahte olup olmadıklarını nasıl kontrol edebiliriz.

Bankanotların Güvenlik Özellikleri

Holografik Şerit Folyo

Banknot tasarımıyla uyumlu çeşitli motiflerden oluşur. Banknota farklı açılardan bakıldığında bu motifler renkli ve parlak yansımalar verir. Dikdörtgen şekil içindeki “TL” harfleri kupür değerine dönüşür.

Emniyet Şeridi

Kağıda gömülü olarak yer alır. Üzerinde “50” sayısı ile “TL” harfleri bulunur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de kesintisiz bir hat şeklinde görülür.

Gizli Görüntü

Banknota yatay konumda ve göz hizasında bakıldığında, Atatürk portresinin sağ alt köşesindeki yedigen şeklin içinde “50” sayısı görülür.

Filigran

Banknotun ön yüzünde bulunan Atatürk portresinin küçüğü ile kupür değerini gösteren “50” sayısından oluşur. Banknot ışığa tutulduğunda her iki yüzden de görülür.

Bütünleşik Görüntü

Banknot ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda yer alan şekiller arka yüzdeki şekillerle birleşerek kupür değerini oluşturur.

Kabartma Baskı

Banknotun ön yüzünde farklı yerlerde bulunur ve dokunulduğunda hissedilir.

Görme Engellilere Yönelik Özellik

Banknotların ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak hazırlanmış, parmakla dokunulduğunda hissedilebilen noktalar bulunmaktadır.

Mikro Yazılar

Banknotların ön yüzünde ay- yıldız motifinin içindeki “50 TL” ibaresi ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibaresi mikro yazılıdır.

Renk Değiştiren Şerit

Banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür. Üzerinde “50” sayısı ve “TL” harfleri bulunur.

Boyut Farkı

Tüm banknotlarımızın uzun kenarında 6mm, kısa kenarında ise ikili gurup olarak 4mm fark oluşturulmuştur.

Renklendirilmiş Banknot Kağıdı

Her kupürün hakim renginin açık bir tonu kağıt rengi olarak uygulanmıştır.

Ultraviyole (UV) Özellikler

SERİ ve SIRA NUMARALARI

Kırmızı seri ve sıra numarasında canlı ve parlak kırmızı, siyah seri ve sıra numarasında sarımsı yeşil parlama görülür.

KILCAL LİFLER

Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir

FLORESAN ETKİLİ MÜREKKEP

Atatürk portresi üzerinde “50” sayısı ve “TL” harfleri belirerek kırmızı renkte parlama verir. Ayrıca emniyet şeridinde de kırmızı parlama görülür.

BANKNOT KAĞIDI

Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz.