1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon’da salgın telaşı..!
Trabzon’da salgın telaşı..!

Trabzon’da salgın telaşı..!

Dikkat... Sizi de yakalayabilir...

A+A-

 Bugünkü “SULAR 4 GÜN ÇAMUR AKTI” haberimizde, Arsin ilçesindeki içme suyunda sıkıntı olduğunu sizlere aktarmıştık…

Arsin‘de şebeke suyundan zehirlenme şüphesiyle yaklaşık 200 kişi hastanelik oldu…

TİSKİ VE BELEDİYEYE BÜYÜK ÖFKE

Arsin‘de şebeke suyundan zehirlenme şüphesiyle yaklaşık 200 kişi hastanelik oldu. İshal, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvuranların şebeke suyundan virüs kaptıklarından şüphelenilirken salgına önlem olarak “Suyun kaynatın da için” denildi.

SALI GÜNÜ BAŞLADI DÜN TAVAN YAPTI

Arsin‘de Salı günü başlayan salgın dün ve bugün tavan yaptı. Çoğunluğu çocuk olmak üzere aile hekimlerine ve Arsin Devlet Hastanesi’ne benzeri şikayetlerle gelen hasta sayısı 200’ü buldu. Hastaneye çok sayıda kişinin başvurması nedeniyle bazı çocuklar ve vatandaşların ayakta ve banklarda tedavi edildiği gözlendi. Salgınla ilgili belediye hoparlöründen uyarı anonsu yapıldı. Dün akşam saatlerinde hastaneye akın eden hastalara yetişemeyen Arsin Devlet Hastanesi’nde, tüm sağlık personeli göreve çağrıldı. Gece yarısında çocuk poliklinikleri açıldı. Boş olan hasta servisleri gelen çocuk hastalara ayrıldı.

ŞEBEKE SUYUNA ATIK MI KARIŞTI?

Laboratuvarlardan gelen ilk tahlil sonuçlarından zehirlenme nedeni belirlenemezken, kesin sonucun 48 veya 72 saat sonra elde edilebileceği belirtildi. İlçedeki içme suyu şebekesinin klorlanmamasından ya da suya atık karışmasından dolayı salgın yaşandığından şüphelenilirken, Arsin Belediye Başkanı Dr.Erdem Şen konunun çok yönlü olarak araştırıldığını, gerekli açıklamanın konu netlik kazandıktan sonra yapılacağını söyledi.

BELEDİYE ANONSLA HALKI UYARDI

Arsin Belediyesi hoparlörden “Suyu kaynatarak için” uyarısı yapıldı. Hasta yakınları, belediye başkanını suçladı. Hastane çıkışı hasta yakınları, olayın içme suyundan kaynaklandığını iddia ederek, Arsin Belediyesi’ne ve TİSKİ’ye tepki gösterdi. Hasta yakınları birkaç gündür suların klorlanmadığını iddia ederek belediye yetkililerini suçladılar. İçme sularının temiz olmadığını ve belediyenin hiçbir çalışma yapmadığını belirten hasta yakınları “ Büyükşehir olduktan sonra içme suyunun kontrolü TİSKİ’ye devredilmişti. Arsin Belediyesi bu değişiklikten sonra su ile tamamen ilgisini kesti ve halkı TİSKİ ile baş başa bıraktı. Her ne kadar içme suyunun denetimi ve kontrolü TİSKİ’de olsa Arsin Belediyesi’nin halkının sağlığı açısından bu kadar vurdumduymaz davranmasına tepki gösterdiler. Öte yandan hastane salgına maruz kalan hastalarla dolup taşarken Belediye Başkanının Hastaneye gelip her hangi bir açıklama yapmamasına da ayrıca tepki gösterdiler.

Haber711