1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzonda Tarihi İpekyolu Zirvesi !
Trabzonda Tarihi İpekyolu Zirvesi !

Trabzonda Tarihi İpekyolu Zirvesi !

Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, Trabzon Valiliği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda gerçekleştirilen ''2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi'' başladı.

A+A-

Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde, Trabzon Valiliği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda gerçekleştirilen ''2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi'' başladı.

     Zirvenin açılış törenine Devlet Bakanları Faruk Nafız Özak ile Hayati Yazıcı, Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Levan Varshalomidze, Trabzon Valisi Recep Kızılcık ile birçok bölge ülkesinin üst düzey yetkilileri ve iş adamları katıldı.

     Bakan Özak, daha önce 2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi'ne katılacağı duyurulan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın, sis nedeniyle uçağının Trabzon Havaalanı'na inemeyip geri dönmesi sonucu zirveye katılamadığını açıkladı.

     Trabzon Valisi Kızılcık, açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplantının bölgenin kalkınmasına, refaha kavuşmasına, huzuruna ve barışına son derece büyük katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

     Küreselleşmede ekonomik kalkınma modellerinin en önemlilerinden birinin bölgesel kalkınma modelleri olduğuna dikkati çeken Kızılcık, son dönemlerde dünyanın en hızla kalkınan bölgesi olan Karadeniz ve Kafkaslar için de 'niçin böyle bir blok halinde gelişmesin' demenin zamanı geldiğini söyledi.

     İş adamları için özellikle ülkeler arasında vizesiz seyahatin gerçekleştirilmesi politikasının sürdürüldüğünü ifade eden Kızılcık, ülkeler arasındaki rahat geçişin önemine değinerek, ''Yakın zamanda bölgenin kalkınması ve gelişmesinde mal ve hizmetlerin rahatça, özgürce seyahat ettiği ve değiştirildiği gibi onları üreten ve ticaretini yapan iş adamlarımızın da kolayca seyahati mümkün kılındığında, bu durumun bölgemizin ekonomik anlamda, barış ve sevgi ortamının sağlanmasında fevkalade önemli bir unsur olacağını ifade ediyorum'' diye konuştu.

     Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu de Trabzon'un Türkiye'de dördüncü yaşanılabilir şehir olmasının gururunu yaşadıklarını belirterek, ''Yeşilin ve mavinin harikulade tablosunu oluşturan Trabzon'un öncelikli özelliği turizm ve ticaret potansiyelidir. Kentimiz, 45 bin üniversite öğrencisi bulunan kamu üniversitesi ve vakıf üniversiteleriyle uluslararası eğitim merkezidir. Tarihi ve coğrafi özelliği ile lojistik bir merkez olmayı sürdürmektedir. Ayrıca, hasta başına yatak oranı ile Türkiye'de en önde gelen sağlık merkezidir'' dedi.

    

     -TOBB BAŞKAN YARDIMCISI METE-

    

     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete, dünya ticaretinin doğasında ve yönünde artık değişim rüzgarları estiğini ifade ederek, ''Dinamizmin, üretimin ve dağıtımın kalbi artık Asya'da atıyor. Asya ülkelerinin ticaret potansiyeli ve büyümesi dünya ticaretine yeni akım ve dinamizm katıyor. Bu ticaret akımı yeni gelişen ve sürekli büyüyen dinamik Asya ülkeleri tarafına kayıyor'' diye konuştu.

     İpek Yolu'nun son zamanlarda önemini kaybetse de Asya'daki gelişmelerin, bu yol rotasının tekrar faaliyete geçmesini zorunlu kıldığını anlatan Mete, şunları söyledi:

     ''Çin'in doğu sahilleri yılda 3 trilyon dolara ulaşan bir ticaret hacmi karşısında yetersiz kalmıştır. Kuşkusuz bu İpek Yolu rotasının tekrar faaliyete geçmesi, bugün burada temsil edilen ülkelerin hepsine zenginlik ve refah getirecektir. Ancak tarihi İpek Yolu'nu tekrar canlandırmamızın önünde çeşitli engeller bulunmaktadır. Bu engellerin aşılması için ortak bir hedefle bu rotanın canlandırılmasının hepimize sağlayacağı büyük faydaları aklımızda tutarak, uyumlu bir şekilde çalışmamız gerekmektedir. Maalesef henüz bu ortak ve uyumlu çabalardan yoksun bulunmaktayız. Yeni İpek Yolu'nun altyapısı geliştikçe yollarda, limanlarda, park alanlarında çağdaş standartlar yakalandıkça, sınırlarda beklemeler ve caydırıcı diğer uygulamalar ortadan kaybolacaktır. Maliyetler ve taşıma sürelerini öngörülebilir hale getirebilirsek taşımalar artacak ve ticari dinamizmin kalbi tekrar Asya'da atacaktır.''

     Mete, İpek Yolu turizmi konusunda da, dünya turizm raporlarının turistlerin ilgilerinin artık Asya ülkelerine kaydığını gösterdiğini söyleyerek, ''Eğer hepimiz uyum içinde İpek Yolu turizminin markalaştırılması, tarihi ve kültürel varlıkların tanımlanması ve İpek Yolu adı altında etiketlendirilmesi, pazarlanması ve turizmin önündeki engellerin kaldırılması hususunda çalışabilirsek bütün ülkelere kültürel ve ekonomik yararlar sağlamış olacağız'' dedi.

    

     -''ÇILGIN PROJE YARDIMCI OLACAK''-

    

     Mete, İpek Yolunun batıdaki en aktif ucunun Doğu Karadeniz olduğuna dikkati çekerek, ''Limanlarımıza Çin'in batısından gelen yükler gemilerimizle Avrupa'ya, Akdeniz'e ve ABD'nin doğusuna taşınacaktır. Dün sayın Başbakanımızın 'Çılgın Proje' olarak açıkladığı biri gidiş, biri dönüş için kullanılacak iki kanal, bu yüklerin daha kolay bir şekilde Akdeniz'e ve Akdeniz ötesine taşınmasına yardımcı olacaktır'' ifadelerine yer verdi.

     Afganistan Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Ghulam Muhammet Yaylaki ise İpek yolu üzerindeki ülkelerin birbirlerinin büyümesini bir şekilde tamamlayabileceğini vurgulayarak, ''Bu ülkeler yaşam standartlarının artırılması, refahın artırılması ve bölge içerisindeki yoksulluğun giderilmesi için ortak çalışmalara imza atabilirler. Bölgemizde çok büyük ve doymamış bir pazar var. Bunu harekete geçirmek için bu toplantıyı önemli buluyoruz. Bu noktada ülkelerin özel sektörleri arasında bir ağ oluşturulabilir. Ortak girişimler yaparak özel sektörlerimiz işbirliği yapabilir'' diye konuştu.

     Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, zirvenin ülkeler arasındaki ticari potansiyelin geliştirilmesini amaçladığını belirterek, ''Bir taraftan ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler kurulurken diğer taraftan iş adamları arasındaki ekonomik ilişkileri sağlamayı hedefliyoruz'' dedi.

     Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ticaretin ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine büyük katkılar yaptığını vurguladı.

     Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy da 50 yılı aşkın süredir İran ile ticari ilişkileri olduğunu ifade ederek, ''Konsey olarak 10 yıldır politika düşünmedik. İş alemini temsilen İran'ın ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde 70'i aşkın toplantı yaptık'' şeklinde konuştu.

     İki ülke arasındaki ticari ilişkilerde büyük sorunlar bulunmadığını ifade eden Ulusoy, akaryakıta uygulanan vergiler noktasında her iki ülkeyle ilgili bazı sıkıntılar olduğunu, bunların çözümlenmesini istedi.