1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'da tiyatro festivali
Trabzon'da tiyatro festivali

Trabzon'da tiyatro festivali

Renkli görüntülere sahne oldu.

A+A-

Devlet Tiyatroları, Trabzon 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali startı verildi.

 

Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından bu yıl 2-20 Mayıs tarihleri arasında 18.’si düzenlenecek olan festivalin açılış törenine Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile 7 farklı ülkeden gelen tiyatro oyuncuları, tiyatro severler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Meydan Parkı'nda düzenlenen törenle festivalin startı verilirken yaklaşık 200 kişi Meydan Parkı'ndan Trabzon Devlet Tiyatrosu'na yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Trabzon, 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali” dünyadan ve Türkiye’den önemli tiyatro oyunlarını 18’inci kez Trabzon’da sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Trabzon Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, ‘Karadeniz’e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali’ adı altında yola çıkılarak hazırlanan festivalin 2006 yılında kapsamı genişletilmiş ve festivale tüm dünya ülkeleri davet edildi.

 

Bu yıl 02-20 Mayıs tarihleri arasında Trabzon’da kutlanacak olan festivalde; Türkiye’den 2, yurtdışından 8 olmak üzere toplam 10 farklı oyun sahnelenecek. Festival biletleri bugünden itibaren satışa sunulacak.

 

Festival, bugün protokol üyeleri, Devlet Tiyatroları yöneticileri, sanatçıları, konuk tiyatro grupları ve basın mensuplarının katılımıyla Atatürk Alanı’nda yapılacak konuşmalar ve etkinliklerle başlayacak.

 

Atatürk Alanı’nda yapılacak konuşmaların ardından Atapark'ta bulunan Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesine yürüyüş gerçekleştirilecek.

 

Binlerce Trabzonlu sanatseverin izleyeceği festivalde; Litvanya, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, İspanya, Romanya ve Bosna-Hersek’ten 8 yabancı grup ve Türkiye’den 1 yerli grup, 2 farklı sahnede 21 temsil verecek.

 

Festivalde bu yıl Litvanya’dan ‘Aura Dans Tiyatrosu’, ‘Godos’u, Rusya’dan ‘St. Petersburg Bryantsev Genç İzleyiciler Tiyatrosu’, ‘Kabuğuna Sinmiş Adam’ı, ve ‘Perm U Mosta Tiyatrosu’, ‘Inishmaan’ın Sakatı’nı, İspanya’dan ‘Yllana’, ‘Gagfather’ı, Kazakistan’dan ‘Kazakistan Mangistau Vilayeti Nurmuhan Janturin Müzik-Dram Tiyatrosu’, ‘Hamlet’i, Ukrayna’dan ‘Papasony Tiyatro Stüdyosu’, ‘Roksolana’yı, Romanya’dan ‘Andrei Mureşanu Tiyatrosu’, ‘Vahşi Batı’yı ve Bosna-Hersek’ten ‘Zenika Ulusal Tiyatrosu’, ‘Batıya Doğru’yu sahneleyecek.

 

Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının iki oyunla katılacağı festivalde, İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Profesyonel’i ve ‘Gulyabani’yi sanatseverlerin beğenisine sunacak.

 

Festivali Bugüne Kadar 100 Bin Sanatsever İzledi

 

Devlet Tiyatroları, Trabzon 18’inci Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, geçtiğimiz 17 yılda 156 ülkeden, 190 farklı yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı binden fazla sanatçıyı ağırladı. 

 

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 190 oyun ve 374 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 100 bin sanatsever izledi.