1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzonlu Firmaların Başarısı!
Trabzonlu Firmaların  Başarısı!

Trabzonlu Firmaların Başarısı!

Trabzon Önemli Başarılara İmza Attı...

A+A-

Yaş meyve sebze, fındık sektörlerinde ihracat şampiyonları çıkaran Trabzon ilinin ilk 500 ihracatçı listesine soktuğu 9 firma önemli başarılara imza attı.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl düzenlenen ilk 1000 ihracatçı araştırmasının sonuçlarına göre bu yıl Trabzon'dan ilk 500 firma listesine 9 firmanın yer aldığını söyledi.

 

Yaş meyve sebze, fındık sektörlerinde ihracat şampiyonları çıkaran Trabzon ilinin ilk 500 ihracatçı listesine soktuğu 9 firmanın önemli başarıların altına imza attığına işaret eden Gürdoğan, "Bu sektörlerin yanı sıra taşıt araçları yan sanayi sektöründe de bir firmamızın söz konusu ilk 500 ihracatçı listesinde yer alması önemli bir başarı olarak değerlendirilmiştir" dedi.

 

Küresel krize ve yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Trabzon'un başarısını artırmasının takdir edilecek bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Gürdoğan, "2023 yılı ihracat stratejisine erişmek için güçlü bir Türkiye'nin yolu güçlü şehirlerden geçmektedir ve Trabzon bu anlamda üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmektedir. Önümüzdeki yıllarda, Trabzonlu firmalarımızın başarısının artarak devam edeceğine inanmaktayız. Söz konusu firmalarımızın başarılarını tekrar kutlar, ihracatımıza ve bölgemize yaptıkları katkılarından dolayı şükranlarımızı sunarız" şeklinde konuştu.

 

Trabzon'dan Oltan Gıda listeye 24. sıradan girerken, Özgün Gıda 131, Kalyoncu Ro-Ro Denizcilik 209, Arslantürk Tarım Ürünleri 262, Aydemirler 269, Sabırlar 387 ve Hekimoğlu 428. sırada listede yer alıyor. Trabzonlu 2 firma ise isminin açıklanmasını istemiyor.

 

2012 YILININ İLK 8 AYINDA İHRACATTA GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 6 ARTIŞ YAŞANDI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) yetki alanında bulunan Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2012 yılının 8 ayında toplam 1 milyar 58 milyon 978 bin 388 dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiği, gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine (2011 yılı Ocak-Ağustos dönemi ihracatı 999 milyon 269 bin 14 dolar) kıyasla  yüzde 6 oranında bir artış yaşandığı ifade edildi.

Konuya ilişkin bilgi veren DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında 467 milyon 57 bin 289 dolar tutarında ihracatla fındık ve mamulleri birinci sırayı, 218 milyon 118 bin 655 dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünleri ikinci sırayı ve 204 milyon 246 bin 210 dolar tutarındaki ihracatla madencilik ürünleri üçüncü sırayı aldığını belirtti. Gürdoğan "Bölgemizden 2012 yılı Ocak-Ağustos döneminde 105 değişik ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, Gürcistan, İtalya, Fransa, Almanya olmuştur" bilgisini verdi.