1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Trabzonlu Yeşilaraz’ın başarısı
Trabzonlu Yeşilaraz’ın başarısı

Trabzonlu Yeşilaraz’ın başarısı

Trabzonlu hemşire Nuray Yeşilaraz...

A+A-

 Trabzonlu hemşire Nuray Yeşilaraz, 10 yıl önce belediye hoparlöründen duyduğu anons üzerine yazıldığı tiyatro kursu ile adım attığı sanat yaşamında, oyunculuğu ile de adından söz ettirdi.

 

Yeşilaraz, rol aldığı ilk sinema filmindeki oyunculuğu ile "52. Uluslararası Antalya Film Festivali"nde "Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması"nda "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"ne layık görüldü.

 

Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı bir hastanede 20 yıldır hemşire olarak çalışan Yeşilaraz, ödül kazandığı filmdeki rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Tiyatroya ilgisinin yıllar önce başladığını dile getiren Yeşilaraz, tiyatro eğitimi almak için birkaç kez özel tiyatrolara gittiğini ancak çalışma saatleri uymadığı için bundan vazgeçmek zorunda kaldığını anlattı.

 

Yeşilaraz, sanat yaşamının yaklaşık 10 yıl önce belediye hoparlöründen "Trabzon Halk Eğitim Merkezince tiyatro kursu açılacağı" anonsu üzerine başladığını belirterek, "Anons üzerine gidip kursa kayıt yaptırdım. Böylece tiyatroya başlamış oldum ve o yıl ilk oyunumuzu sahneledik. Tiyatro için sürekli dile getirilen 'sahne tozu yutunca artık bırakamazsın' ifadesi benim yaşamımda da aynı şekilde gelişti" dedi.

 

Trabzon Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen çok sayıda oyunda rol aldığını vurgulayan Yeşilaraz, 2010 yılında gerçekleştirilen 10. Lions Tiyatro Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü aldığını anımsattı.

 

-"Adım anons edilince yerimden fırladım"

 

Nuray Yeşilaraz, yönetmenliğini Mustafa Kara'nın yaptığı "Kalandar Soğuğu" adlı sinema filminden, arkadaşlarının bahsetmesi üzerine haberdar olduğunu ifade ederek, "Arkadaşlarımın 'film için oyuncu arandığını' söylemesi üzerine seçmelere katıldım. Birkaç oyuncu denemesinin ardından 'Hanife' rolünü benim oynamama karar verdiler. Ben de sanat filminin içinde olacağım için sevindim" diye konuştu.

 

Yeşilaraz, filmin çekimlerinin doğa şartları dolayısıyla zorlu geçtiğini, çekimlerin mesai saatlerine denk gelmemesi için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.