1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Trabzonspor Avrupa devlerine meydan okuyor
Trabzonspor Avrupa devlerine meydan okuyor

Trabzonspor Avrupa devlerine meydan okuyor

Trab­zons­por’un iç sa­ha­da­ki ye­nil­mez­lik se­ri­si göz ka­maş­tı­rı­yor. 20 maçtır evinde kaybetmeyen Bordo-Mavililer, sadece PSG’nin (28) gerisinde kaldı.

A+A-

Trab­zons­por, bu se­zon ken­di sa­ha­sın­da yap­tı­ğı kar­şı­laş­ma­lar­da ye­nil­gi yü­zü gör­mez­ken iç sa­ha­da­ki kay­bet­me­me se­ri­si­ni 20 ma­ça çı­kar­dı. Av­ni Aker Sta­dı'nda en son 17 Şu­bat 2013'te­ki lig ma­çın­da Fe­ner­bah­çe'ye 3-0 ye­ni­len Bor­do-Ma­vi­li­ler o ta­rih­ten bu ya­na lig­de, ku­pa­da ve Av­ru­pa Li­gi'nde yap­tı­ğı 20 kar­şı­laş­ma­da ye­nil­gi yü­zü gör­me­di. Ka­ra­de­niz tem­sil­ci­si Av­ru­pa'nın ön­de ge­len lig­le­rin­de­ki dev ta­kım­la­rı ge­ri­de bı­rak­ma­sıy­la da dik­kat çe­ki­yor.

Ada'nın na­mağ­lup­la­rı­na fark at­tı

Fır­tı­na, res­mi maç­lar esas alın­dı­ğın­da pek çok ku­lü­be mey­dan oku­yor. Trab­zons­por, Pre­mi­er Lig'de şu ana ka­dar evinde ye­nilmeyen Chel­se­a ile Manc­hes­ter City'ye iç sa­ha­da ye­nil­me­me du­ru­mun­da fark atı­yor. Lig­de evinde yenilmeyen Chel­se­a, Şam­pi­yon­lar Li­gi'nde 18 Ey­lül'de sa­ha­sın­da Ba­sel'e ye­nil­di. Ada'nın evinde ye­nilmezlerinden Manc­hes­ter City de Dev­ler Li­gi'nde 2 Ekim'de Ba­yern'e kay­bet­ti. Her iki ekibin de iç sahada yenilmeme serisi 6. Evinde kaybetmeyen Everton’un serisi 12, Southampton’un ise 8 olarak duruyor.

En çok yak­la­şan Bayern

Bundesliga'da sezonun namağluplarından olan Bayern Münih, en son 13 Mart 2013’te Şampiyonlar Ligi 2. tur rövanşında Arsenal’e yenildi. Bavyera ekibi daha sonraki 17 resmi maçta mağlup olmadı. İtalyan devi Ju­ven­tus ise 10 Ni­san 2013'te sahasında Ba­yern'e kaybetti. O ta­rih­ten bu ya­na evin­de­ki res­mi maç­lar­da ye­nil­gi yü­zü gör­me­yen To­ri­no eki­binin serisi ise 13.

Bar­ce­lo­na evinde 13'te kal­dı

İs­pan­ya'nın dünya devi Barcelona da bu sezon evinde yenilgi yüzü görmedi. Katalan ekibi, iç sahadaki son yenilgisini 1 Mayıs 2013’te Şampiyonlar Ligi’nde Bayern’den aldı. Barça’nın evindeki resmi maçlarda yenilmeme serisi ise 13. İspanya’da evinde yenilmeyen bir diğer ekip At­le­ti­co Mad­rid ise sahasındaki son 11 maç­ta boyun eğmedi. La Liga’nın bu sezonki iç saha yenilmezlerinden Bilbao’nun serisi 8. Bundesliga’da iç saha namağluplarından Mönc­heng­lad­bach 7 maç­tır kay­bet­mi­yor. Çiz­me'de evinde kaybetmeyen Ro­ma’nın yenilmezlik serisi ise 7. Fran­sa'da ise evinde kaybetmeyen ekiplerden olan PSG, 28 maçtır iç sahada kaybetmiyor.

Mustafa Akçay’dan Yunanistan örneği

Trabzonspor'da, teknik direktör Mustafa Akçay, Ziraat Türkiye Kupası'nda 37 yıl sonra karşılaşacakları Balıkesirspor ile zorlu bir karşılaşma oynayacaklarını belirtti. Akçay, "Bir dönem Yunanistan, Avrupa şampiyonu oldu ama hiç kimse onların oyununu beğenmedi. Bizim sonuç üreterek puan almak gibi bir misyonumuz var. Mümkün oldukça oyunu kaliteli hale getirmek görevlerimiz arasında ama önemli olan puan alıp şehri iyi temsil etmek" diye konuştu.