1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trabzonspor Suç Duyurusunda Bulundu!
Trabzonspor Suç Duyurusunda Bulundu!

Trabzonspor Suç Duyurusunda Bulundu!

Emre Belözoğlu'na Hapis İstemi...

A+A-

Trabzonspor Kulübü Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu hakkında Fildişili oyuncuları Didier Zokora'ya ırkçı söylemde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

 


Süper Final ilk maçında Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan karşılaşmada sarı-lacivertli oyuncu Emre Belözoğlu'nun maç içersinde Zokora'ya ırkçı ve hakaret içerikli söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle bordo-mavili kulüp avukatları Trabzon Adliyesi'ne gelerek Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmek üzere suç duyurusu başvurusunda bulundu.

 

Trabzonspor Kulübü daha önce olayla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başvurarak Emre Belözoğlu hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmişti.

 


DİLEKÇEDE NELER VAR?

Trabzonspor'un Emre Belözoğlu'nun 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 14/2 ve 6250 sayılı kanunun 3. maddesi gereğince yargılanması istemiyle verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

 

"Emre Belözoğlu'nun Fenerbahçe Trabzonspor maçında Zokora'ya 'F..ing negro' gibi 'S... zencisi' anlamına gelen ifadeler kullandığı görüntülerden tespit edilmiş, maç sonrası yayıncı kuruluşa yaptığı mülakatta oyuncu Emre Belözoğlu kötü sözler söylediğini kabul etmiştir. Bu nedenle Emre Belözoğlu'nun 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 14/2 ve 6250 sayılı kanunun 3. maddesi gereğince yargılanarak 3 aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz"

 

KANUN MADDESİ NE DİYOR?

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un "Hakaret içeren tezahürat" başlıklı bölümünde yer alan 14'üncü maddesinin 2. fıkrasında şu ifadeler yer alıyor:

 

"Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

 

6222 sayılı kanunda öngörülen 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası, 6250 sayılı kanunla, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına indirilmişti.